Vitamíny rozpustné ve vodě

vydáno 06.09. 2013 • Zdraví • zobrazeno 3290x

ke zdravému způsobu života a dobrému fungování lidského těla, potřebujeme nepostradatelné vitamíny, což je veřejně známý fakt. Není však nutné hned teď vyrazit do lékárny a vrchovatě plnit nákupní košík všemi možnými doplňky stravy. Přirozeně všechny potřebné vitamíny získáváme přirozenou cestou, z vyvážené a pestré stravy. Výjimku tvoří situace, kdy onemocníme a potřebujeme dávku některých vybraných vitamínů zvýšit.

V základním dělení se vitamíny dělí na ty rozpustné v tucích a na ty druhé, rozpustné ve vodě. V tuto chvíli se podíváme „pod pokličku“ těm, které se snadno a jednoduše rozpouští ve vodě. Což neznamená, že jejich konzumaci musí doplnit určité množství tekutiny. Na pitný režim je chvályhodné dbát, ale pokud jde konkrétně o vitamíny rozpustné ve vodě, zde platí, že je není nutné kombinovat s jídlem (jako je tomu u vitamínů rozpustných v tucích), a dají se vzít jednoduše na lačný žaludek. Mezi tyto vitamíny patří vitamín C a širokosáhle obsažená skupina vitamínů B.

Vitamín C

Snad nejslavnější vitamín ze všech. Jakmile dojde k běžnému nachlazení, či je naše tělo napadeno jinou, klasickou kapénkovou infekcí, dost často slyšíme, že je nutné zvýšit příjem vitamínu C. On totiž dělá s naším tělem hotové zázraky. V první řadě posiluje imunitu, a bojuje se všemi zákeřníky v našem těle, kterým ukazuje cestu ven. Velice důležitý je i pro tvorbu kolagenu, což je zase nezbytná látka pro pevné a pružné vaziva, chrupavky, kosti, svaly i cévy. Vitamín C získáváme z běžných potravin a samozřejmě bohatými zdroji jsou čerstvá zelenina a ovoce. V první řadě je to citrón, který je jistým symbolem tohoto vitamínu. Dále jsou to všechny citrusové plody, jako mandarinky, pomeranče, pomela, také jsou silnými zdroji černý rybíz, josta, jahody, ze zeleniny je pak nutné jmenovat alespoň rajčata, brokolici, papriku anebo zelí. Nutno je však znát důležitý fakt a to, že teplenou úpravou potravina ztratí až sedmdesát procent obsahu vitamínu. Proto je nutné konzumovat je syrové. A rozhodně nemusíme mít strach z předávkování se vitamínem C. Vše, co tělo neupotřebí, jednoduše z těla vyloučí. Nedostatek se naopak projevuje oslabenou imunitou, nechutenstvím a dokonce i krvácivosti dásní.

Vitamín B1 - thiamin

Můžeme jej znát pod pojmenováním thiamin a jedná se o nezbytný prvek pro dobrou funkci celé nervové soustavy. Posiluje samotné nervy a také dodává i naši duši rovnováhu, tudíž jedinci, kteří jsou roztěkaní, neposední, mohou trpět na jeho nedostatek. Jenže on toho umí mnohem více. Pomáhá trávení štěpením látek, u dětí a dospívajících je důležitý pro podporu správného růstu, posiluje srdce a cévy a dokonce omezuje bolest zubů. Je tudíž nezbytným prvkem pro naše zdravé fungování a přirozenou cestou jej získáme z ovesných vloček, mléka, žloutku, čerstvé zeleniny, také ryb masa anebo arašídů.

Vitamín B2 - riboflavin

Jako vitamín B2 o něm často neslýcháme, alespoň v porovnání s jeho názvem riboflavin a je to prvek, který je nezbytný proti únavě očí, což jistě ocení, v dnešní tzv. počítačové době, většina lidí. Také nám pomáhá odbourávat bolesti hlavy, ať už jde o mírné, nebo ty nesnesitelné migrény. Riboflavin také podporuje zdravou kůži, pevné vlasy i nehty a ochranný štít tvoří pro vnitřní sliznici. Při jeho přítomnosti nemají šanci vzniknout nádory a jiné výrůstky. Jeho přírodními zdroji jsou mléko, a mléčné výrobky, a pak také ledvinky a játra.

Vitamín B3 – niacin

Niacin, tedy vitamín B3 známe také pod označením kyselina nikotinová, nemá nic společného s nikotinem z cigaret, a tudíž nemusí kuřáci jásat, že mají přímý zdroj. Niacin je důležitým společníkem riboflavinu, při boji s bolestmi hlavy, neboť jim pomáhá předcházet. Úžasně pročišťuje krev a je tak veledůležitý pro obecně zdravý organismus. Upravuje krevní tlak, prokrvuje celé tělo, takže napomůže těm, co trpí na studené ruce i nohy. Udržuje pevnou a zdravou kůži a znám je také pro svoji podporu zažívání – výrazně omezuje akutní průjmy, uvolňuje od nevolností a podporuje i snadné trávení. Bohatými zdroji jsou především datle, avokádo, také fíky, červené zelí, fazole, švestky, arašídy, ryby, játra anebo vejce.

Vitamín B5 – pantotenol

Vitamín B5, nebo také kyselina pantotenová, zkráceně pantotenol, podpůrná látka pro hojení ran, regeneraci a růst buněk. Příznivě ovlivňuje i nervovou soustavu a napomáhá jak duši, tak tělu se vypořádat se změnou například po vážené operaci, potratu apod. pro běžný život je pak důležitá informace, že je silným antioxidantem a i nepatrné infekci nedává v těle žádnou šanci. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž upravuje krevní tlak a také odstraňuje únavu. Vitamín B5 je bohatě obsažen v potravinách, jako jsou ořechy a jiná semínka, například sezamová, slunečnicová, také je obsažen v mase, rýži a vnitřnostech, jakými jsou játra a ledviny.

Vitamín B6 – pyridoxin

Kdo trpí na svalové křeče, jistě již o vitamínu B6, jinak také zvaném pyridoxinu, slyšel. Bývá totiž běžnou součástí hořčíku v tabletách právě proti těmto křečím. Mimo to, že zahání nepříjemně bolestivé křeče, také posiluje srdce a cévy, a je silným obráncem proti všem možným nemocem srdce. Dokonce i posiluje nervovou soustavu, což se na jedinci projeví příjemným uklidněním psychiky. Vitamín B6 toho umí ale mnohem více. Také podporuje správné trávení a zbavuje nás nepříjemných nevolnosti žaludku, a posiluje i imunitní systém. A nakonec je silnou prevencí proti tvorbě ledvinových kamenů. Z přírodních zdrojů je bohatě obsažen v ovesných vločkách, arašídech, vejcích, játrech, rybách, anebo kvasnicích.

Vitamín B9 – kyselina listová

Folát, folacina, to vše jsou názvy vitamínu B9, obecně známé kyseliny listové. Nejen že tento prvek zpomaluje fyzické stárnutí tím, že pokožce dodává pružnost i hebkost, zabraňuje vzniku šedinám, či je oddaluje. Detoxikuje krev a je tak obecným podporovatelem zdravého těla. A vůbec hodně důležitá je kyselina listová pro nasávající matky, vzhledem k tomu, že podporuje zdravý vývoj plodu. Silně je vitamín B9 zastoupen v listové zelenině, obilovinách, mrkvi, fazolích, dýních, také ve vejcích, játrach a kvasnicích.

Vitamín B12 – kobalamin

Někdy se můžeme setkat s pojmenováním kobalamin, ale pro lepší výslovnost přece jen budeme používat vitamín B12. Jeho důležitou úlohou je podpora paměti, posílení nervového systému, i imunity, dále posiluje kosti, podporuje správné trávení, ulehčuje zažívání, posiluje srdce, zabraňuje chudokrevnosti. Důležitou informací pro všechny kuřáky jistě bude, že vitamín B12 výrazně chrání před vznikem rokoviny plic. Pro děti je velice důležitý díky dobrému vlivu na správný vývoj nejen růstu, ale i nervové soustavy. Podporuje chuť k jídlu, což neznamená, že při redukční dietě je nutné se ho vzdát, či se mu dokonce vyhýbat. Vitamín B12 je poslední z vitamínů, které jsou součástí tzv. B-komplexu, tedy kompletu všech vitamínů řady B. A pod tímto označením můžeme také dostat vitamíny skupiny B v tabletách. Nicméně stále platí, že vůbec nejlepší jsou přírodní zdroje a kobalamin je silně obsažen v rybách, játrech, mase, mléce a mléčných výrobcích a také ve vejcích.

Vitamín B7 – vitamín H

Vitamín, který nás tak trochu balamutí, protože patří do skupiny vitamínů B, ale není součástí B-komplexu. Známe jej pod pojmenováním vitamín H a častěji biotin. Lidskému tělu poskytuje obranu proti stárnutí, zabraňuje zešedivění, nebo skvrnám na kůži. Vůbec obecně je prevencí proti všem možných dermatologickým chorobám, posiluje jak vlasy, tak nehty a pro sportovce je důležité, že tlumí napětí ve svalech. Zdrojem biotinu jsou hlavně hovězí játra, mléko, kvasnice, rýže, vejce a sója.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články