16 druhů exotického ovoce

vydáno 30.09. 2013 • Zajímavosti • zobrazeno 13260x

Exotické plody, jako je kokosový ořech, ananas, pomeranč, mango nebo banán, jsou u nás již zdomácnělé druhy ovoce. V posledních letech, se však k nám dostávají i jiné, zajímavé druhy plodů přírody a tak se s nimi pojďme seznámit.

Kaki

Ovoce, které dorůstá do rozměrů běžného rajčete, má sladce oranžovou, mírně načervenalou, hladkou slupku, je velice šťavnaté a konzistence mírně dýňovité. Vůbec i chuť a vůně mírně připomíná nasládlou dýni, spojenou s aroma a chutí broskve. Kaki se k nám dostalo z Číny, kde se hojně pěstuje, ale pochází z Japonska.

Karambola

Název nám napovídá mnohé, avšak nemá s jistou nehodou nic společného. Ovoce se také jinak nazývá hvězdice a je hojně používáno barmany pro míchání alkoholických i nealkoholických drinků, respektive k ozdobě sklenice. Po rozříznutí je karambola v průměru tvaru šesticípé hvězdice a má žlutě-zelenou barvu. Na povrchu je plod hladký, lesklý, dužina je pevná, ale šťavnatá a chutí je karambola sladká s lehkým kyselým nádechem.

Liči

Malé kuličky, narůžovělé barvy s výstupky na tvrdé, až dřevité slupce, která je však tenká a v sobě ukrývá velice šťavnatou, vodnatou dužinu jasně bílé barvy. Konzumuje se pouze bílá dužina pro svůj vysoký obsah vitamínu C, také vápníku, sodíku a draslíku. V Asii, odkud ovoce pochází se nejen běžně jí pro svoji velice sladkou chuť, ale také bývá označováno jako ovoce lásky.

Rambutan

Někdy si lidé pletou liči a rambutan. Není divu – jsou velikostně stejné, také malý kulatý plod s tvrdou slupkou a uvnitř šťavnatou dužinou, jež je také bílé barvy. Chutí je však rambutan spíše mírně nakyslý, připomíná spojení ananasu s meruňkami, a je silným zdrojem vitaminu C. pro svůj vzhled se mu přezdívá chlupatá třešeň, protože se na jeho povrchu vyskytují jakési chloupky, vlasy.

Kumquat

Známe pomeranče, mandarinky, citrony, a také limetku, grapefruit a také velké pomelo. A pomalu si znalosti odvětví citrusů rozšiřujeme o kumquat, malý, nepatrný plod, který vypadá jako nedostatečně vyvinutý, oválný pomeranč. Kumquat pochází z Asie, a hodně se konzumuje v Číně pro svůj bohatý obsah látek jako je vitamín C, draslík a měď. U citrusů je to nezvyklé, ale tento plod se jí i se slupkou.

Longan

Patří do skupiny malých plodů a přezdívá se mu dračí oko. Roste na stromech v celé Asii a svůj název dostal podle vietnamského města, odkud pochází. Na povrchu je kožnatá žluto-zelená slupka, pod kterou je velice šťavnatá dužina sladké a mírně nakyslé chuti. Stromy obsypané zralými plody longanu vypadají jako třešně, jen jiné barvy.

Durian

Velký plod, který může mít i několik kilogramů, silně připomíná ragbyový míč. Mírně nazelenalý povrch je poset bodlinami, což by tak ani nevadilo jak to, že silně zapáchá. Durian je ovoce, které lidé milují anebo nenávidí. Konzumuje se z něj krémová dužina, jež je považována za přírodní afrodiziakum. Silně působí na lidský organismus a je nevhodný pro těhotné i kojící ženy, osoby s hypertenzí a žaludečními vředy.

Jakcfruit

Jackovo ovoce známe spíše pod označení chlebovník, je obrovský plod, který může mít až deset kilo čisté váhy a silně připomíná dýni. As tejně jako dýně, po rozkrojení obsahuje dužinu a v jádru semena. Chlebovník je bohatým zdrojem vápníku a fosforu a chutí prý připomíná spojení fíku a ananasu.

Nashi

Světlounce zlatavá barva této kulaté hrušky je až lákavá. Hrušky nashi k nám přicestovaly z Japonska a jsou převelice sladké. Dužina je měkká a sněhově bílá. Měkčí je i slupka, proto jsou hrušky baleny do speciálního obalu, aby se při přepravě neotloukly a nenahnily. A co je vůbec na tomto ovoci tak zvláštní, je lékem proti akutní kocovině, protože tlumí účinky alkoholu. Využívají se také při léčení kašle.

Anona cherimova

Ovoce, které je až nápadně podobné zelenému jablku, má velice podivný název – anona cherimova, ale v běžné komunikaci a hovorově se přezdíváno jako smetanové jablko. Skutečně na pohled vypadá, jako zelené jablko s tím, že má šupiny a uvnitř je bílá, smetanová dužina, připomínají chuť jahod v kombinaci s banánem. Než však jablko okusíte, musíte vědět i to, že obsahuje černá semena, která jsou prudce jedovatá.

Sapodilla

Dalším ovoce, u kterého si musíte dávat pozor na černá, jedovaté jadérka. Po požití nastupují bolesti břicha a zvracení, někdy i průjem. Sapodilla je hruška, velice nasládlé, až karamelové chuti. Je to plod, který se k nám dostal ze země za velkou louží, ale původně pochází z Mexika.

Pitaya

Na tomto plodu nás upoutá sytě růžová, zářivá barva. Pod silnější slupkou je bílá, jakoby nadýchaná dužina s malými černými semínky, které vypadají jako mák. Pytaya se dá dnes již sehnat v běžné prodejně s ovocem a zeleninou a určitě se vyplatí ji okusit, pro její chuť, podobnou směsí červeného, vodního melounu a angreštu. Plod obsahuje velké množství vlákniny a minerálů.

Tamarillo

Tamarillo je malý plod, který se někteří pletou z naší švestkou, ale chuťově se rozchází. Tento jiho-americký plod je hořký a kyselý, ale je bohatým zdrojem spousty vitamínů, jako je C, A a také B1, B2 a B3. Hojně jsou v něm zastoupeny vápník, fosfor a železo.

Mangostan

Přírodním lékem na akutní střevní potíže, nevolnosti, zvracení, také proti vysoké teplotě nebo únavě, pro hojení ran a nemálo také při infekčních onemocnění, je mangostan, poměrně nenápadný plod, než je však rozkrojíte. Uvnitř je silně tmavá červená dužina (podobné barvy jako červená řepa) a bílá jádra. Chutí mangostan připomíná spojení ananasu, hroznového vína a broskve.

Opuncie

Anebo také indiánský fík. Toto ovoce pochází z Mexika a tvarem připomíná hrušku. Konzumuje se pouze dužina, naopak pozor na jedovatá semena uvnitř. Opuncie bývá často součástí většiny redukčních diet v Americe, protože látky v ní obsažené zabraňují ukládání tuků.

Tamarind

Tamarind je dost podobný zázvoru, jenže je viditelně menší. V hnědém lusku je tmavá dřeň, jež se nejčastěji používá jako přísada do jídel. Přezdívá se mu indické datle a pro svůj vysoký obsah vlákniny je nejen vhodný při redukčních dietách, ale pozor na jeho lehce projímavé účinky. Nemusí být vždy příjemné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články