Partner silně připomíná vašeho otce?

vydáno 30.09. 2013 • Život a vztahy • zobrazeno 2965x

Jsou situace, kdy se zarazíte a řeknete si, bože, vždyť tohle moc dobře znáte, dělával to váš otec. Až vás zamrazí, říkáte si, bože to snad ne, jenom to ne, prosím ne.

Některé ženy nemají se svými otci moc dobrý vztah. Nelíbí se jim jejich chování. Na to samozřejmě mají právo, ne každému se líbí to, co dělá druhý a je to logické. Pokud například vidíte doma nějaký druh chování, který se vám nelíbí, tak se snažíte najít si partnera, který se takovému chování vyhne. Nechcete partnera, který bude k dětem hrubý, který bude na děti křičet, který bude nesnesitelný při vašem řidičském umění, který bude křičet na vás, když něco uděláte špatně. Zkrátka, takového jako je váš otec. Navíc, pokud například podváděl váš otec vaši matku, nechcete takového člověka, to asi nikdo.

A najednou zjistíte, bože vždyť můj přítel či manžel je úplně stejný jako můj otec, chová se naprosto stejně a vám čím dál víc připomíná situace z dětství, které jste nenáviděli a které vám ubližovali. Ne vždycky to samozřejmě platí, existují vyjímky, které si našly partnera, který je přesným opakem vašeho otce a nepodobá se mu ani trošičku.

Některé ženy naopak mají se svými otci naprosto bezproblémový vztah, otec byl pro ně v dětství velkým vzorem a je jím prakticky i doteď. O rodinu se vždycky staral, dělal s vámi různé lumpárny, občas na vás zvýšil hlas, sem tam přimhouřil oko, když se něco nepovedlo a podobně. Zkrátka byl pro vás vším. Takového partnera si přejete taky. Vaší mamince se vším pomáhal, vařil, uklízel a byl dobrý společník, zkrátka ideální manžel. Takového chcete taky.

Obvykle si partnera vybíráte podle otce v případě, že si vyvolá žena dojem, že je otec jejím vzorem. Pokud je dobrým vzorem, je to v pořádku, pokud je to ovšem špatný vzor, není potom žena obvykle ve vztahu spokojená. Pokud si například ze vztahu rodičů odnáší, že žena se musí o muže starat, pečovat a posluhovat mu. Muž jí může ponižovat a ona musí vše plnit.

Otec, jako typ muže se vtiskne do vašeho podvědomí a podvědomě tak můžete takového partnera hledat. Pokud má žena však v sobě hluboce zakořeněno to, že otec nebyl dobrým příkladem a dobrým otcem a manželem, bude se urputně snažit nenajít si takového partnera. Také existuje to, že když se k vám přiblíží muž, který vypadá jako váš otec, cítíte blízkost a jakési spojení, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Záleží vždy na zkušenostech, které s otcem máte, a které převládají. Je to prakticky celé zakotveno v nervové soustavě, máte silný pocit, že je vám tento člověk bližší než ostatní, ovšem nemusí to tak být, zkrátka je vašemu otci podobný jen vzhledově, jinak nic.

Ať už chcete, nebo nechcete, podvědomě vždycky svého potencionálního partnera srovnáváte se svým otcem. Ať už chcete, aby se partner otci podobal či nikoliv, nechcete, aby se mu podobal. Zkrátka se tomu neubráníte, tak jako vás bude pravděpodobně srovnávat váš partner se svou matkou. Obě pohlaví to mají stejně, vždycky hodnotí svůj protějšek se svými rodiči.

Co na to říkáte vy? Také srovnáváte svého partnera se svým otcem? Vidíte na něm stejné chyby či stejná pozitiva? Vybíraly jste si partnera, který je podobný vašemu otci, nebo naopak jste se striktně držely toho, že nechcete ani za nic vašeho partnera, který je vašemu otci podobný?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články