Vitamíny rozpustné v tucích

vydáno 03.09. 2013 • Zdraví • zobrazeno 3348x

Neustále na nás z médií a veřejnosti útočí reklamy a slogany, které hlásí, jak nutné jsou pro lidský organismus vitamíny. Podvědomě víme, že na jejich přísun musíme dbát zejména v období chřipek a nachlazení, také kdykoli nám není dobře a při nemoci. To ostatně vysvětluje i důvod, proč se nemocným do nemocnice nosí koše s ovocem. Jenže nejen v ovoci a zelenině se nachází množství důležitých vitamínů, které rozdělujeme na dvě základní skupiny a to vitamíny rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě.

První jmenované, tedy rozpustné v tucích, jako D, E, K a A. Jako pomůcku pro zapamatování si můžeme pamatovat slovo „deka“. To, že je rozpouští v tuku, neznamená, že k jejich účinku bude zapotřebí vypít sklenku oleje anebo pozřít škvařené vepřové sádlo. Pouze to, že rozhodneme-li se je užívat ve formě tablet, je nutné tak učinit po jídle či během jídla. Pokud takovou tabletu spolkneme na lačný žaludek, bude to mít stejný efekt, jako bychom pracně naspořené peníze vyhodili na ulici – o něco se přičiníme, ale nic z toho nemáme.

Vůbec nejlepší je tyto vitamíny pozřít po hlavních chodu a ještě lepší je dodat přímo ve stravě. Základem je vyvážená a pestrá strava, kde má hlavní místo zelenina, ovoce, také maso, i ryby, mléčné výrobky, obiloviny a jiné. Pokud budeme tuto stravu dodržovat, jen tak se nám nestane, že budeme trpět na jejich nedostatek. Výjimku tvoří genetická predispozice anebo jistá nemoc.

Vitamín D

Tento vitamín potřebujeme pro zdravé a silné kosti, jako důležitou prevenci vážnému onemocnění osteoporóze, a také k posílení imunitního systému anebo jako ochranný štít proti vzniku a rozvoji rakoviny. Vitamín D je důležitým prvkem pro vápník, který získáváme se stravy. Napomáhá mu vstřebávat se do těla, a proto spolu tvoří důležitou kombinaci právě proti nemocem kostí. Jednoduše si to vysvětlit asi tak, že vitamín D je pro vápník most, kterým se dostává do těla – když není „déčko“, není ani kalcium. Vitamín D získáváme přirozeně ze slunečního záření. Paprsky slunce působící na naši kůži, se promění právě ve vitamín D. Ale pozor, neznamená to, že osoby, které se neustále opalují, budou ho mít více, a tudíž se jich řídnutí kostí netýká. Nadměrné slunění nám k ničemu nepomůže, snad jedině k rakovině kůže. Vitamín D získáváme ze slunečních paprsků i v zimě. Důležité je chodit občas na procházky a pobývat na čerstvém vzduchu.

Vitamín E

Je možná trochu škoda, že z vitamínů je nejvíce zmiňován vitamín C, protože i ostatní jsou velice důležité a nepostradatelné. Například takový vymaní E je přímo zázrakem pro lidské tělo. Je velice silným bojovníkem proti vnějším vlivům, ochraňuje srdce a cévy, výrazně posiluje imunitu a dělá vše proto, aby tělo ochránil od vzniku rakoviny a pokud už k ní dojde, bojuje silně proti ní. Je to dokonalý antioxidant a je účinný jako prevence vzniku kardiovaskulárních chorob. Jeho příjem by měli navýšit všichni kuřáci a vůbec lidé, pobývající často v prostorách, kde se hodně kouří. Vitamín E totiž dokonale napomáhá tělu se zbavit toxinů právě z kouře cigaret. Vitamín E každou buňku v těle zabalí do jakéhosi pomyslného pláště a nenechá na ni působit vnější vlivy. Tím je dokonce i lékem, či spíše zpomalovačem stárnutí, zaručuje pevnou a zdravou kůži a je jak prevencí, tak zpomalovačem průběhu vážných nemocí, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Tím ale výčet jeho skvělých vlastností nekončí. Pročišťuje krev a ochraňuje nerovovou soustavu a to dost výrazně, protože nedostatek vitamínu E vede k nervovým poruchám až poškození a vážným onemocněním. Zdrojem vitamínu E jsou ořechy, listová zelenina anebo rostlinné oleje. Obecně je obsažen ve většině tučných pokrmů.

Vitamín K

Je naším koordinátorem správné srážlivosti krve, z čeho také vychází jeho název – od koagulace, což znamená srážlivost. Nedostatek vitamínu K se projevuje častou a snadnou tvorbou modřin, silnějším krvácením i při malém zranění, u žen pak silnější krvácení při menstruaci. Pokud jsem zcela zdraví, dodržujeme zásady správného stravování, tj. vyváženost, nemůžeme na nedostatek vitamínu K trpět. Je důležitý nejen pro srážlivost krve a tudíž i pro hojení pooperačních stavů, a vůbec hojení i jiných, otevřených ran. S tím souvisí i fakt, že vitamín K je v tabletách předepisován lidem, kteří se připravují na operaci. Vitamín je také důležitý pro vstřebávání vápníku do těla a je tak další prevencí onemocnění osteoporózy. Nedostatek tohoto drahocenného vitamínu může nastat, trpíme-li vážnou chorobou, kde jsou předepisována antibiotika. U nich je známo, že ničí přirozeně zdravou mikroflóru ve střevech a tak omezují vstřebávání vitamínu K. většinou se tak také děje u nemocných s játry anebo střevy. Bohatým zdrojem vitamínu K je listová zelenina, maso, rostlinné oleje, mléčné výrobky a tmavě zelená zelenina.

Vitamín A

Pro perfektní ostrý zrak je tu mrkev a její bohatý obsah vitamínu A, který však toho umí mnohem více, než posilovat naše vidění. Posiluje i růst kostí, regeneruje buňky v těle, a také se stará o pevnou pokožku a vnitřní sliznici. Nedostatek se běžně u dospělých jedinců nevyskytuje, ale problém může nastat u dětí nebo dlouhodobě nemocných. Děti potřebují vitamín A ke zdárnému růstu a vývoji všech orgánů. Zvýšený příjem vitamínu A je tak nutný nejen u malého dítěte, ale i dospívající osoby. Dlouhodobý nedostatek může vést nejen ke špatnému vidění, ale dokonce i ke slepotě. Bohatými zdroji jsou játra, vejce, mléko a rybí tuk. V červeném a oranžovém ovoci či zelenině je silně zastoupen provitamín A, který se po pozření proměňuje na potřebný vitamín A. přírodnímu zdroji jsou tedy meruňky, samozřejmě mrkev, i rajčata, červená paprika, červeném rybízu a dalších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články