Vánoční pečení kdysi a dnes aneb co děláme jinak než naše babičky

vydáno 20.12. 2019 • Zajímavosti • zobrazeno 2140x

Z vyprávění babiček a prababiček většinou tušíme, jak pekly cukroví a připravovaly se na Vánoce. Rozdíly jsou hlavně v tom, že my dnes máme nejen více surovin, ale také náčiní, se kterým nám jde pečení lépe od ruky.

V dřívějších dobách, kdy nebyly domácnosti zásobené takovým množstvím ingrediencí, se zpravidla při vánočním pečení a vaření vycházelo ze základních surovin, které si hospodáři sami vypěstovali nebo které byly běžně dostupné.

Vánočka pro každého člena rodiny

Tradiční vánočka se často pekla pro každého člena rodiny jedna, aby měl každý něco na zub, kdyby náhodou odcházel z domu. Vánočky bývaly z devíti pramenů a přidávaly se do nich oříšky i rozinky.

Ani cukroví se dříve tolik neřešilo. Často se připravovalo jen sušené ovoce nebo pochoutky ochucené medem, jako bývaly medové perníčky. A když už se používaly vánoční formičky nebo vánoční vykrajovátka, vycházelo se z několika tradičních tvarů. Těsto se válelo na válu nebo na stole a trefit správnou tloušťku musela každá hospodyně podle oka.

Moderní pomocníci pro pečení cukroví

Dnes máme práci o něco jednodušší. Vánočku nemusíme složitě plést. Stačí, když uhněteme těsto pomocí hnětače na těsto Delícia od Tescomy, nalijeme například do keramické formy na vánočku Orion a dáme péct.

Dnešní hospodyňky mohou při výrobě cukroví používat nejen váleček na těsto s nastavitelnou tloušťkou těsta, ale také silikonové formy, ve kterých upečeme rovnou celý plech cukroví téměř bez práce. Klasická vánoční vykrajovátka máme také v mnoha rozmanitých tvarech, a tak se naše vánoční tácy s cukrovím pyšní tvary kapříků, hvězd, andílků, stromečků, prasátek nebo sobů.

Když chceme opravdu něco neobvyklého, můžeme místo klasického tvaru vosích hnízd vytvořit pomocí vánočních forem Delícia hnízda ve tvaru vánočních stromečků. Jako specialitu pro děti si můžeme nachystat i vánoční lízátka. S jejich tvorbou nám pomůže forma UH CAKE POPS značky Orion. Jako bonus můžeme připravit i domácí sušenky s obtiskem. K tomu nám poslouží vánoční vykrajovátka s razítkem od Delícia.

Zdobení je kumšt

Při zdobení cukroví musely naše babičky a prababičky spoléhat na svou šikovnost a na to, zda se zdobící sáček s krémem neprotrhl nebo se v něm nenastřihla moc velká díra. Pro nás je tu zdobící tužka Delícia se kterou nám tyto starosti odpadají. I mlýnek na ořechy Delícia od značky Tescoma vypadá o něco moderněji než klasické litinové mlýnky, co se ještě dnes skrývají v kuchyních prarodičů.

Tradice, ke které se rádi vracíme

Naopak jedna z mála věcí, které naše babičky znaly a my se k ní opět vracíme, je andělské zvonění. Malý strojek, který pohání teplo od plamene svíčky vydává tiché cinkání a dokáže naplnit domácnost krásnou vánoční atmosférou. Na tuto drobnou ozdobu Vánoc se málem zapomnělo, ale v posledních letech se opět dostává na stolky a skříňky českých domácností, aby připomínala doby, kdy byly naše prababičky a babičky malé a také čekaly na příchod Ježíška.

Veškeré zmíněné pomůcky na vánoční pečení, včetně andělského zvonění, můžete zakoupit v obchodě Domácí potřeby Franta – buď online na adrese www.domacipotreby-franta.cz nebo v jedné ze dvou prodejen v Příbrami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články