Pečujte o interiérové dveře, vyplatí se vám to

vydáno 02.09. 2020 • Zajímavosti • zobrazeno 1166x

Interiérové dveře jsou prvkem, který neodmyslitelně patří do všech domácností. Aby si udržely stálý vzhled, jaký měly v okamžiku, kdy jste si je pořídili, měli byste věnovat pozornost správné péči o jejich povrchy.

V některých domácnostech se nacházejí dveře jednotného vzhledu, jinde je zase každá místnost oddělena odlišným typem dveří s různou povrchovou úpravou. Už při výběru dveří je dobré se informovat o jejich odolnosti. Odborníci ze společnosti Plancher, která nabízí stovky typů interiérových dveří, vás seznámí s tím, jaký typ dveří je nejvhodnější právě pro vaši domácnost. Obecně se dá řídit tím, že nejméně odolný je foliovaný povrch, v závěsu se drží dveře dýhované a nejvíce odolný je laminátový povrch. Svou vlastní skupinu pak tvoří dveře skleněné. Celou nabídku společnosti si pak můžete prohlédnout na jejich stránkách zde. Najdete zde i spoustu užitečných rad a tipů. Nyní ale zpět k péči o dveře.

Odměnou za péči o dveře vám bude jejich krásný vzhled a dlouhá životnost

Čas od času je potřeba věnovat dveřím pozornost a pečovat o jejich povrch. Správnou péčí docílíte nejen stále krásného vzhledu, ale prodloužíte i životnost dveří.

Při péči o dveře platí obecně několik pravidel. Pro čištění povrchu zpravidla úplně postačí vlažná voda a měkký hadřík. Ten by měl být jen navlhčený, rozhodně ne nacucaný vodou. Zejména dýhované povrchy jsou náchylné k absorpci vody a následnému poškození povrchu. Určitě se vyhněte používání agresivních nebo abrazivních prostředků, které by povrch dveří poškodily. Vyhněte se také prostředkům s obsahem chloru. K údržbě se nehodí používat ani drsné houbičky nebo drátěnky, ani v případě, že potřebujete odstranit větší nečistoty. Pokud přeci jen chcete používat nějaké čističe, sáhněte po takových, které jsou přímo určené pro daný typ povrchu.

Péče o foliované dveře

Povrchová folie představuje nejméně odolný typ povrchu, u kterého může velmi snadno dojít k poničení. K péči o foliovaný povrch používejte výhradně měkké hadříky a vodu. Abrazivní přípravky nebo drsné houbičky by způsobily poškrábání folie. Na větší znečištění můžete použít vodu s přídavkem saponátu určeným na foliované povrchy dveří.

Péče o dýhované dveře

Dveře s povrchem tvořeným dýhou představují o něco odolnější typ dveří. Dýha je v podstatě přírodní materiál. Jde o tenkou vrstvu dřeva, která tvoří povrch dveří a stejně jako klasický dřevěný masiv je i dýha náchylná na poškození zejména působením vlhka. Proto na péči o dýhované dveře používejte jen mírně vlhký hadřík nebo malé množství mýdlového čističe. Saponát by mohl dřevo příliš vysušit.

Péče o laminátové dveře

Laminátové povrchy patří k nejodolnějším typům povrchů interiérových dveří, což z nich dělá skvělé adepty do domácností, kde jsou děti, domácí mazlíčci a kde panuje rušný provoz. Laminát není tolik náchylný k poškození, přesto ani na něj není vhodné používat abraziva a chlorové čističe. Využít můžete saponáty určené na laminátové povrchy a nemusíte se bát použít i větší množství vody, které laminátové interiérové dveře nepoškodí jako ty dýhované. Více o laminátových dveřích se dozvíte v tomto článku.

Péče o skleněné dveře

Skleněné dveře tvoří svoji vlastní kategorii, protože sklo představuje jednolitý materiál. I skleněné dveře ale vyžadují specifickou péči, která se navíc liší podle typu použitého skla.

U čirých celoskleněných dveří si vystačíte s vlhkým hadříkem a teplou vodou. Můžete přidat i prostředek na čištění skel. Sklo čistěte po celém povrchu, abyste předešli tvorbě šmouh. Na závěr můžete použít také leštící přípravek.

Trochu jinak je na tom péče o pískované skleněné dveře. Pískované sklo je náchylné k poškození, proto k čištění přistupujte velmi opatrně a používejte jen vodu a měkký hadřík, případně jen velmi malé množství mýdlového čističe.

Panty a závěsy

Součástí dveří jsou také panty a závěsy. Aby se na nich nezačala tvořit koroze, je dobré ošetřit je speciálními oleji. Aby se panty a závěsy nezadrhávaly, zkontrolujte občas, zda nejsou zanesené nečistotami.

Servis dveří přenechte specialistům

Stejně jako jiné části domácnosti, tak i dveře vyžadují servis. Na ten raději přizvěte odborníka, který zajistí správné seřízení dveří. Zejména dveře umístěné ve frekventovaných místech nebo speciální bezpečnostní či protipožární dveře je vhodné pravidelně servisovat, aby byla zajištěna jejich bezpečná funkčnost.

Náš tip: Pořizujete nové interiérové dveře? Ušetřete díky akčním setům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články