Jak se usmířit po hádce s partnerem

vydáno 10.02. 2015 • Život a vztahy • zobrazeno 5329x

Opravdu hodně jste se pohádali. Křičeli jste na sebe, nadávali si a vůbec jste si prostě takzvaně vjeli do vlasů. Zkrátka typická hádka, přesně jak z filmu. Teď je potřeba se zase udobřit. Hádkou se vyčistí vzduch a připraví se prostor pro usmiřování. Vždyť to je to pěkné na hádkách. Ten čas udobřování.

Během usmiřování je důležité nebýt sobečtí a nedívat se na vše jen ze svého úhlu pohledu. Je dobré zamyslet se nad pocity partnera a pokusit se ho pochopit a dát mu najevo, že vám na něm záleží a nepovažujete ho za samozřejmost. Po hádce musí být vše čisté, nesmíte nic s hořkostí spolknout a nechat si v sobě křivdu. To samé platí i pro vaši druhou polovičku. Jak se ale usmířit? Zde máte návod.

Usmiřte se raděj ještě před tím, než jdete spát

Ono jít spát naštvaný, uražený nebo ukřivděný není moc dobré. Moc toho nenaspíte a celou noc se budete jen převalovat a přemýšlet. Promítat si hádku pořád dokola a vzpomínat, co partner řekl, co jste mu odpověděli nebo měli odpovědět. Proto je lepší pokusit se udobřit ještě večer téhož dne. Jestli je to na vás příliš, můžete se domluvit, že už toho pro dnešek necháte, počkáte, až vychladnete a pobavíte se o tom na druhý den. Budete už mít trochu odstup, emoce se uklidní a bude i víc času vše v klidu a s rozmyslem probrat. I to je docela dobrá varianta. Někdy právě chvíle času na rozmyšlenou není od věci. A hlavně, když je člověk naštvaný, může říct něco, co si vlastně ani nemyslí a partnerovi tak velice ublížit.

Zkuste to, co vám nejde říct, napsat

Většina hádek se týká spíš drobností, nepodstatných maličkostí a hloupostí. Nakonec to uznává hodně lidí. Ale právě tyto maličkosti bývají ta pověstná poslední kapka, která uvolní dlouho hromaděný vztek, únavu, přetížení, nervozitu, napětí nebo stres. Pak stačí opravdu drobnost a člověk se neudrží a vybuchne jako sopka. Je to prostě lidské a se svou povahou nikdo nic nenadělá. Jenže někdy se pod rouškou drobných problémů schovává nějaký opravdový, velký zádrhel. Můžete ho zkusit popsat v dopise. Ale bez výčitek a věcně.

Ustanovte si usmiřovací rituály

Fanoušci seriálu Jak jsem poznal vaši matku, si jistě vzpomenou, že Lily a Marshall měli u svých hádek jedno perfektní pravidlo. Velice vtipné byli jejich pauzy od hádek. Ale když se to tak vezme, není to jen vtipné, ale i docela rozumné. Když si dáte od hádky na chvíli pohov, můžete si vše v klidu promyslet a zklidnit emoce.  Určete si, podobně jako tito seriáloví hrdinové, nějaké rituály, které budete dělat. Třeba když už budete chtít vyhlásit příměří, můžete to udělat nějakým drobným darem. Dáte partnerovi nějakou drobnost, která ho potěší a zároveň bude symbolizovat zakopání válečné sekery. Má to ještě tu výhodu, že mluvit za vás bude čin a tak se vyhnete složitému vymýšlení vhodných slov.

Uznejte svou chybu

Nikdo neuznává rád, že chyboval. Pro některé je to pak opravdu velký problém. Ale i oni dost často uvnitř sebe tuší, že hádku taky tak trochu vyvolali. Možná proto, že si chtěli ulevit od svých problémů, které mají. Může se jednat o problémy v práci nebo jinde, stres, nervozitu a podobně. Když počkáte, až se uklidníte, zkuste se usmířit. Udělejte první krok. Omluva není porážka. Když přiznáte svou chybu a vysvětlíte partnerovi, proč jste to udělali, bude hned vše lepší.

Neodmítejte nabídku ke smíření

Nemusíte partnerovi rovnou skočit kolem krku, příměří ale neodmítejte. Rozhodně zapomeňte všechny urážlivé věty o tom, že „teď jsem ti dobrá/ý“. Můžete partnerovi říct, že potřebujete trochu času, než se vše vrátí do starých kolejí. Ale nezapuzujte ho.

Hádky a děti

Jestli máte děti, je dobré je před vašimi hádkami uchránit. Hádejte se raděj jinde a tak, aby to nepoznaly. Pokud není vyhnutí a vy se pohádáte přímo před zraky svých ratolestí, je dobré jim vše vysvětlit. Proč na sebe křičíte? Hlavně dostatečně zdůrazněte, že oni za vaše hádky nemohou a není to jejich vina. Po hádce, kterou vaše dítě vidělo, je pak velice vhodné, aby vidělo i vaše následné usmíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články