Ženské nemoci

vydáno 10.10. 2013 • Zdraví • zobrazeno 2805x

Valná většina nemocí se týká obou pohlaví bez výjimky. Některé nemoci se ovšem mohou zaměřit pouze na ženy, protože se jedná o specifická onemocnění. Zvláštní kategorii tvoří gynekologická onemocnění, která se prostě u mužů vyskytnout nemohou. Ženy jsou však postiženy i nemocemi psychického charakteru i jiné neduhy, které sice mohou muže postihnout také, nicméně mnohem častěji se s nimi setkáme u žen. Jde třeba o migrénu či osteoporózu.

Typicky ženskou chorobou je vaginální mykóza, kterou během svého života alespoň jednou zažije snad každá žena. Nemoc je způsobena kvasinkou nazvanou candida albicans. Jde o mikroorganismus, jenž patří do hub. V těle se tato kvasinka nachází neustále, lae při změně prostředí se dokáže velice rychle rozmnožovat a způsobuje záněty. Kvasinky se množí obzvlášť po braní antibiotik, kvůli špatné hygieně, nadměrnému konzumování cukru a sladkostí všeobecně, při oslabení organismu či při nošení umělého spodního prádla. Během období menstruace, v těhotenství či při cukrovce je ženské tělo k poševní mykóze mnohem náchylnější.

Další typicky ženskou chorobou je zánět vaječníků. Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které se jinak nazývá pánevní zánětlivá nemoc. Postihovat může vejcovody, dělohu, občas vaječníky či pánevní pobřišnici. Nejčastěji se nemoc přenáší pohlavním stykem bakteriemi, jež se nazývají chlamydia trachomatis. Riziko se zvyšuje též při promiskuitě, zvýšené pohlavní aktivitě a pohlavním styku bez použití kondomu. Průniku bakterií napomáhají i různé další věci jako je potrat, aplikace nitroděložního tělíska, menstruace či hormonální výkyvy.

Dosud se nejednalo o úplně nejzávažnější choroby. Takovou chorobou však je rakovina děložního čípku. Ze statistického pohledu se jedná o druhé nejčastější onemocnění u žen. V současné době se výskyt rakoviny děložního čípku rozšířil i v nižších věkových kategoriích. Hlavní příčina vzniku rakoviny děložního čípku je infekce papilomaviru (HPV), jímž je infikována zhruba jedna pětina žen. Většinou se infekce sama vyléčí, ale riziko se zvyšuje nejvíce při častějším střídání sexuálních partnerů, snížené imunitě, kouření či špatné hygieně.

Rakovina prsu je sice onemocnění, které se týká i mužské populace, nicméně v drtivé většině případů se jedná o ženy. Mužská rakovina prsu se vyskytuje v přibližně jednom procentu z celkového objemu tohoto nebezpečného nádorového onemocnění. V počátečním stadiu se nemoc neprojevuje, v dalších stadiích se dá nahmatat bulka, na prsu jsou různé nerovnosti, kůže se stahuje dovnitř a může se objevit i pomerančová kůže. Riziko rakoviny prsu roste, jestliže se onemocnění již v rodině objevilo, u věku ženy nad pětačtyřicet let a v menopauze. Dalšími rizikovými faktory pro onemocnění rakovinou prsu jsou porod po třicátém roce života, obezita, špatná životospráva, kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo menší fyzická aktivita.

Další nebezpečnou chorobou jsou i chlamydie. Toto onemocnění způsobují stejnojmenné infekční mikroorganismy. V případě chlamydií se jedná o poměrně zákeřnou nemoc, se kterou se žena může potýkat celý život. Velice často se přenáší pohlavním stykem, nicméně k nákaze může dojít i v bazénu, na toaletě či v sauně. Typickým příznakem je svědění, výtok, puchýřek na vnější části genitálií, bolesti v podbřišku, slabé krvácení nebo bolesti při pohlavním styku.

Nerovnováha hormonů estrogenu a progesteronu, které regulují pravidelnost menstruačního cyklu, se označuje jako nepravidelný menstruační cyklus. Dalšími faktory, jež mohou na pravidelnost cyklu působit, jsou změny antikoncepce, stres, anorexie, endometrióza či poruchy v pánevní oblasti.

neplodnost může být způsobena vyloženě ženskými příčinami, které mohou být různé. Může se jednat o problém způsobený poruchou ovulace a hormonálních stavů. Další potíží může být vyšší věk, protože s věkem nad pětatřicet let klesá pravděpodobnost otěhotnění. Neplodnost mohou také způsobovat anatomicky podmíněné poruchy ženského pohlavního ústrojí či časté záněty a infekce.

Další ženskou nemocí je endometrióza. Jde o onemocnění výstelky dutiny děložní. Tato nemoc se často zaměňuje s jinými druhy nemocí. Projevem endometriózy je bolestivá menstruace, bolest při pohlavním styku, bolest v podbřišku, ale také krev v moči. Endometrióza může být příčinou výše zmíněné neplodnosti.

Další nepříjemnou chorobou je i herpes, který se označuje jako genitální opar. Tento opar je způsobený virem herpes simplex typu 2. Opar vyskytující se na rtu ovšem způsobuje také vir herpes simplex, avšak jedná se o typ 1. Jedná se o velice infekční onemocnění, jehož přenos při pohlavním styku je více než pravděpodobný. Velkým problémem je, že i pokud se oparu zbavíte, může se nadále vracet, jelikož v těle neustále zůstává. Projevuje se ve většině případů svěděním a malými puchýřky naplněnými tekutinou v oblasti genitálií.

Poslední z řady vyloženě ženských onemocnění, které zde ještě zmíníme, se nazývá premenstruační syndrom. Vyskytuje se samozřejmě už z principu pouze u žen před menstruací. Většinou v období týdne až dvou před menstruací. Jedná se o období přechodu hormonů, kdy vzrůstá hladina estrogenů a hladina progesteronu pak klesá. Nejčastějšími projevy jsou bolesti hlavy a břicha, tlak v podbřišku, podrážděnost, únava, změny nálad, změna sexuální touhy a lehká deprese. Riziko pro vznik premenstruačního syndromu představuje nízký příjem železa v potravě, ale také různá onemocnění psychického rázu. Tento syndrom se nijak neléčí a doporučuje se při něm klid, pití bylinkových čajů a v případě závažných problémů se může předepsat i hormonální antikoncepce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články