Zelený čaj - účinný prostředek na hubnutí?

vydáno 12.02. 2015 • Zdraví • zobrazeno 2910x

Blahodárné účinky zeleného čaje jsou lidstvu známy již od dávných věků. Konzumace zeleného čaje může probíhat v neomezeném množství. Zelený čaj se také vyznačuje tím, že udržuje mysl člověka ve střehu i v situaci, kdy je člověk velmi unavený. Během posledních let se často mluví o další pozitivní vlastnosti zeleného čaje, kterou je hubnutí. Jestliže se tedy i Vy řadíte mezi skupinu lidí, kteří se snaží zhubnout a stále se vám nedaří, vsaďte na konzumaci zeleného čaje.

Je zřejmé, že vypitím jednoho či několika šálků zeleného čaje  denně hned nezhubnete, neboť celý proces je velmi složitý, o čemž je pojednáno v odstavci níže.

Důležitou vlastností zeleného čaje je, že dokáže alespoň trošku zbavit chutě k jídlu. Za tímto efektem stojí jeho schopnost zlepšit inzulinovou senzitivitu člověka. Zelený čaj je také současně schopen zvýšit spalování tuků v těle a také má pozitivní účinky na schopnost zahřívání, která patří mezi velice důležitou součást správně fungujícího metabolismu.

Účelem tohoto článku není chválit výsledky výzkumů, které se zabývají závislostí mezi pitím zeleného čaje a hubnutím. Vhodnější bude konstatovat, že v případě pravidelného cvičení je rozdíl ve spalování tuků v řádu desítek procent, některé zdroje uvádějí až 45 %. Co tedy dělat, pokud chceme zhubnout?

Denně můžete vypít i 5-8 šálků zeleného čaje. Nicméně je nutné vždy pro přípravu šálku čaje použít čerstvý sáček či lžíci čaje. Díky tomu budou v každém dalším nálevu přítomny všechny důležité substance, jako jsou antioxidanty či katechiny.

Co se týká samotné konzumace čaje, je doporučováno pít čaj nejlépe horký, nebo alespoň teplý, protože jeho pozitivní účinky související se spalováním tuků jsou právě při vysoké teplotě čaje nejefektivnější.

Mezi další zásadu, která souvisí s konzumací patří zásada, že čaj by se neměl dochucovat cukrem, ale ani mlékem či smetanou. Cílem totiž je, aby byl čaj dietní. Cukr je totiž výrazný zdroj kalorií, možné je ale nahrazení třtinovým cukrem, pokud se bez cukru neobejdete. Mléčné výrobky ovšem do čaje rozhodně nepřidávejte, jelikož na sebe vážou právě ty složky čaje, která jsou zodpovědné za nastartování procesu spalování tuků.

Důležité je také zmínit, že zmiňovaného pozitivního účinku hubnutí nelze dosáhnout tím, že si koupíme nápoj, jehož součástí složení je zelený čaj. Důvodem je fakt, že výše zmiňované katechiny, které podporují hubnutí se v požadované koncentraci vyskytují jenom v pravém zeleném čaji. Jestliže ovšem z nějakého důvodu nemáte možnost či nemůžete pít přímo čerstvý zelený čaj, odborníci doporučují konzumovat potravinové doplňky či nápoje, ve kterých je co nejvyšší množství katechinů (EGCG).

Mezi nejoblíbenější zelené čaje patří například Gunpowder, Perlovou rosu, Jarní spirálky či Lung Ching od Západního jezera. Přejeme Vám dobrou chuť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články