Užijte si dovolenou na Maledivách

vydáno 14.11. 2015 • Zajímavosti • zobrazeno 2517x

Maledivy jsou v podstatě snem každého, kdo někdy přemýšlel nad tou nejkrásnější dovolenou v oblasti slunce, korálových ostrovů a především prvotřídního luxusu. S trochou nadsázky se dá říct, že ten, kdo zapírá své sny o souostroví Maledivy, na ně prostě ještě dost nenašetřil. Je to tak, celým názvem Maledivská republika rozhodně nepatří mezi oblasti, kam směřují průměrní státní úředníci, ale na druhou stranu na to, co zde můžete vidět, co si můžete užít a jak se tu můžete přiblížit ideálnímu ráji na Zemi, se vyplatí naspořit. Nenajdete jediného klienta cestovních kanceláří, který by řekl, že ho Maledivy doslova nedostaly. Svatební cesty či jiné výlety za romantikou, ale i obyčejné rodinné dovolené s dětmi, k tomu všemu jsou Maledivy perfektní. Ráj odpočinku a korálových ostrovů, tak se dá toto kouzelné místo popsat pár slovy.

Když začneme lehce z hlediska zeměpisu, abyste případně věděli, kam budete cestovat, jsou Maledivy jak souostrovím, tak i plně autonomní republikou, kterou byste měli hledat v Indickém oceánu na jihu Asie. Nejbližšími sousedy jsou pro ně Indie a Srí Lanka, kam se možná podíváte, protože se jedná o tradiční výletní destinace pro turisty, kteří si nechtějí užívat pouze stoprocentní péči v místních hotelích, ale chtějí také poznávat okolí. Celkem mají Maledivy 19 velkých korálových ostrovů neboli tzv. atolů, které se dohromady skládají z neuvěřitelných 1196 ostrůvků. Každý z nich nabízí krásnou scenérii, bohatý podmořský život a jinde nevídanou romantiku. Není náhodou, že jsou Maledivy i rájem potápěčů. Je samozřejmé, že nejsou všechny korálové ostrovy obydlené. Pouze zhruba 200 ostrovů se může pyšnit trvale žijícími obyvateli, přičemž to obvykle vypadá tak, že jedno město má jeden ostrov. Zajímavé je hlavní město Male, které svými 100 tisíci obyvateli obsadilo ostrov beze zbytku, a tak muselo postavit mezinárodní letiště na sousedním ostrůvku. Celkem mají Maledivy 350 tis. obyvatel, přičemž druhé největší město státu má 9500 obyvatel. Zajímavá čísla.

Než přejdeme ke konkrétním turistickým lákadlům, přidáme ještě nějaké typické rysy. V první řadě je to nesmírně teplé podnebí, kterým se Maledivy prezentují, protože právě zde se často prokazují dopady globálního oteplování a to především na stoupající hladině moře. Už teď jsou Maledivy nejníže položeným státem světa – maximální nadmořská výška je 2,5 m. n. m., nicméně se do budoucna očekává, že budou velké části souostroví zaplaveny. Vláda tak už začala odkupovat některé další ostrovy od jiných států, aby nepřišla o klenot, který představuje právě turistický ruch. Ten je pochopitelně hlavním příjem celé republiky. Poměrně ojedinělá je na Maledivách i příroda. I když většina turistů očekává tropický deštný prales, na žádném z korálových atolů na něj prostě není místo. Očekávejte tak spíše lány kokosových palem, všudypřítomné stromy s tropickým ovocem – především banány, mango, papája a ananas jsou hlavním exportním artiklem, a menší traviny lemující pobřeží. Co se týče fauny, ta je pochopitelně především mořská a nesmírně bohatá. Je tu opravdu tolik různých ryb, že si pravý podmořský život užije i potápěč amatér. Opomenout samozřejmě nesmíme ani ptactvo, které sem ve velkém počtu migruje za teplem.

Když se zaměříme na nejkrásnější místa souostroví, bude to v první řadě samozřejmě hlavní město, o kterém už byla řeč, Male. Vzhledem k velkému počtu obyvatel a malým rozměrům ostrova je dokonale naplánované a typické je svými rybími trhy a zelení. Zároveň je Male stejně jako celé Maledivy plné islámských památek, když je islám hlavním náboženstvím už od 12. století. Pochopitelně největšími lákadly jsou ale nekonečné písčité pláže, hotelová centra a velký počet sportovních aktivit v nejrušnějších letoviscích. Těmi jsou v první řadě atoly Baa, Ari, Addu, nebo Jižní Male. Ty všechny vám nabídnou luxus, se kterým jste se v Evropě pravděpodobně ještě nesetkali. Maledivy vás totiž dokážou ve všech směrech příjemně překvapit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články