Tip na letní dovolenou? Turecko!

vydáno 15.06. 2015 • Zajímavosti • zobrazeno 2401x

Turecko leží v Malé Asii a v jihovýchodní Evropě. Na severovýchodě hraničí s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Turecko omývá Středozemní, Egejské a Černé moře. V západní evropské části Turecko sousedí s Řeckem a Bulharskem. Území Turecka je více jak 1 600 km dlouhé a 800 km široké. Délka pobřeží dosahuje 7 200 km. Turecko je členem NATO a rádo by se stalo také členem Evropské unie. 

Název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 580 km2
Počet obyvatel: 68 109 469
Úřední jazyk: turečtina
Měna: nová turecká lira (YTL)
Státní zřízení: demokratická republika

Turecko se člení na 81 provincií. Provincie jsou ještě rozděleny na regiony a okresy – Marmarský region, Egejský region, Středomořský region, Střední Anatolie, Černomořský region, Východní Anatolie, Jihovýchodní Anatolie. Turecko se také dělí na dvě části – evropskou a asijskou. Menší ze dvou částí – evropská zvaná Thrákie – leží na Balkánském poloostrově. Její povrch je poměrně nížinatý. Podnebí je teplejší, převládají zde horká léta s teplotami kolem 30 stupňů Celsia a vlhké zimy s teplotami kolem nuly. Asijská část země – zvaná Antolie – se ještě rozděluje na střední, východní a západní. Tato část je mnohem hornatější. Podél jižního pobřeží se rozkládá známé pohoří Taurus. U východních hranic Turecka také najdete nejvyšší horu země zvanou Ararat, která se tyčí do výšky 5 137 metrů nad mořem. Typická zde jsou horká suchá léta s teplotami kolem 40 stupňů Celsia a zimy kolem dvaceti stupňů pod nulou. Západní oblast Antolie se vyznačuje svou divokou přírodou plnou kamenitých hor. Počasí je zde nejchladnější z celého území Turecka.

Obyvatelé Turecka jsou z převážné většiny Turci, menšinu tvoří Kurdové, kteří mají dlouhodobou snahu o založení vlastního státu. Hlavní příjmy získává Turecko z cestovního ruchu, který tvoří významný podíl turecké ekonomiky a v posledních letech neustále roste. Nejznámějšími letovisky Turecké riviéry jsou např. Alanya, Antalya, Belek, Side a Kemer. Na Egejské riviéře můžete navštívit letoviska Bodrum, Marmaris, Fethiye a další. Dalším zdrojem obživy je těžba surovin (černé a hnědé uhlí, železná ruda, chrom), zemědělství (ovoce, zelenina, vinná réva, olivy, tabák, čaj, obiloviny, chov ovcí a skotu), rybolov, potravinářský, strojírenský, chemický a textilní průmysl (koberce, oděvy, kožené výrobky).

Turecko se může pyšnit množstvím antických památek, kterých zde najdete dokonce víc než v proslulém Řecku. Prolíná se zde mnoho kultur historie Turecka a nachází se zde i pozůstatky již zaniklých civilizací. K nejvýznamnějším památkám patří například starověké město Efez, lázeňské Hierapolis nebo památky města Instanbul. Istanbul sice není hlavním městem Turecka, ale největším městem ano. Za návštěvu zde stojí určitě chrám Hagia Sofia, Konstantinův sloup, Sulejmanova mešita, Modrá mešita nebo palác Topkapi a Dolmabahce. 

Při návštěvě Turecka také určitě nezapomeňte navštívit zdejší vyhlášené lázně Hamam, které jsou svými službami a léčebnými účinky proslulé po celém světě. Najdete je v každém tureckém městě. Další turistickou atrakcí a nejčastějším suvenýrem jsou turecké vodní dýmky. Vybrat si můžete mezi velkým množstvím tvarů, barev, velikostí, ale také mezi různými vůněmi tureckého tabáku.

Doprava do Turecka autem či autobusem je poměrně zdlouhavá a navíc i drahá. Lepší variantou je tak doprava letecká. Jednou z možností je také doprava pomocí trajektu z řeckého ostrova Rhodos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články