Taky jste hrála hry s Mario Bros?

vydáno 27.02. 2016 • Zábava • zobrazeno 2381x

Postavička kníratého a obézního instalatéra Maria patří bez jakýchkoli pochybností mezi skutečně ikonické postavy počítačového světa. Nechceme jakkoli nadsazovat Mariovo historické místo ve srovnání s programy a hrami, nad nimiž tráví svůj čas dnešní generace počítačových nadšenců. Je ovšem nesporné, že právě Mario Bros patří i po letech mezi ty charaktery, které bezpečně pozná i člověk, který si na počítačovou hru nesáhl již přes deset let. Už to samo si zaslouží trochu úcty. Podobné hry  lze totiž spočítat na prstech obou rukou.

Navíc nic zatím nenasvědčuje skutečnosti, že by se tenhle chlapík s vousem měl z monitorů a obrazovek vypařit. I dneska se lze setkat se stále novými verzemi a dobrodružstvími tohoto panáčka, či jeho tu více, tu méně vyvedenými odnožemi. Zmiňme jen krátce třeba Super Mario Bros: Bloody Battles, Super Mario Bros: Shine Expedition nebo už přece jen trochu starší mutaci South park Mario Bros, který dovoluje zůstat i trochu déle v prostředí populárního seriálu.

Když se nad tím člověk více zamyslí, nejde celá věc kolikrát na rozum: Mario oslavil letos osmadvacet let své existence a i přes různé mutace zůstává princip původní verze vlastně stále stejný: je to prostě plošinovka s fenomenální ovladatelností. Sledujeme tedy realitu toho, že i dnes, v době všudypřítomného internetu a propojenosti stále více platforem, kde stroje stárnou ze dne na den, se při životě drží hra, na kterou by během devadesátých let vsadil asi jen úplný blázen. Navíc, pokud si dnes zahrajete některé starší hry, dívají se na vás i počítačoví nadšenci občas trochu divně. Ale zahrát si Maria je dnes vlastně stále „in“. Pojďme se teď podívat, jakým vývojem si vlastně Mario prošel.

V dnešní podobě přišel Mario na svět roku 1981 jako postava vyskytující se ve hře Donkey Kong. Představoval tam tesaře a jeho nejlepším kamarádem byl lidoop. Protože tomuto zvířeti se nelíbilo, jak se k němu Mario chová, rozhodl se, že unese jeho přítelkyni jménem Lady. Úkol hráče je tak více než jasný: Lady je třeba zachránit, takže Mario se vydává na cestu.

Ještě je nutné připomenout jeden fakt. Ve hře Donkey Kong se Mario jmenoval Jumpman, tedy svým původním jménem. Teprve v pokračování Donkey Konga s podtitulem Junior byl o rok později přejmenován na Maria. A o další rok později, tedy 1983, se na herní scéně prvně objevuje i jeho Luigi. A na tomto místě získávají oba bratři definitivní podobu amerických instalatérů italského původu. Navíc si dodnes nechali některé svoje výstřelky a charakteristiky.

Závěrem stojí za zmínku, že Mario rozhodně nebyl pokaždé ve formátu 2D. Nintendo uvedlo roku 1996 s velkou slávou na trh novinku Super Mario 64, ve které nám chlapík pronikl do třetího rozměru. I když se tohohle kusu prodalo více jak jedenáct milionů kopií a během osmi let se dočkal i remaku pro Nindendo DS, v duších valné většiny fanoušků zůstává kníratý instalatér Mario stále dvourozměrný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zábava'
Tipy na jiné články