Pohádat se musíte umět! Aneb jak na partnerskou hádku

vydáno 01.10. 2013 • Život a vztahy • zobrazeno 2691x

V návalu vzteku jsme my všichni samozřejmě schopní vmést svému protějšku do očí téměř cokoli, a to ať už ho jinak milujeme sebevíc. Jsou však jistá nepsaná pravidla, kterých je třeba se pevně držet, aby náš vztah mohl po takové hádavé „smršti“ dále harmonicky a láskyplně fungovat. Existují zkrátka meze, za které není dobré chodit, protože si sice v době hádky náramně ulevíte, ale vašemu vztahu nasadíte oprátku.

Proto je třeba i v nejvyšším hněvu ovládnout svoje emoce a zamyslet se, jestli věta, kterou chceme právě říct, nezabolí na příliš dlouho. Zde je výčet několika tipů, kterých je zaručeně vhodné se držet.

Jak řešit partnerské hádky a konflikty

  1. Zvolte si pro řešení konfliktu ten správný, nejvhodnější okamžik. Příliš vyhrocený moment hádku spíše prohloubí a „zagresivní“, ale k řešení stejně nedojde.
  2. Nikdy nezesměšňujte svého partnera ani nebuďte vulgární, nevysmívejte se jeho stálým chybám, nenapadejte ho. A rozhodně se vyhněte ranám pod pás! Ty totiž s hádkou neskončí, ale bolet budou ještě dlouho. A nejspíš vyvolají slzy nejen na partnerově straně, ale i na té vaší.
  3. Předtím, než nad svou drahou polovičkou vynesete konečný ortel, zkuste se na věc podívat také partnerovýma očima. Často totiž nemusí být chyba na jeho straně, ale ve vašem omezeném úhlu pohledu, kterým jste schopni na skutečnosti nahlížet. Svět není jenom o vás, ale je v něm místo i pro idey a plány toho druhého.
  4. Mějte neustále na paměti, že každý problém má svoje řešení. Když se budete oba dva dostatečně snažit, lze jej rozlousknout a možná právě oboustranná „nakvašená“ nálada je to, co rozuzlení brání.
  5. Hádejte se pouze spolu a v soukromí. Nevytahujte své konflikty před přáteli, rodinou, vlastními dětmi či pracovními kolegy. Nikdy to není dobré ani pro vás ani pro partnera a už vůbec to není příjemné vašemu okolí.
  6. Nikdy do hádky nevtahujte třetí stranu a nesnažte se získat nezúčastněné a nezasvěcené na svoji stranu. Hloupě se cítí jak ona oběť, tak váš partner, který cítí, jak mu záměrně podkopáváte půdu pod nohama – a to nespravedlivým způsobem.
  7. Řešte jen současný problém, to jablko sváru, které právě padlo ze stromu. Nevytahujte roky staré záležitosti, které už byly v minulosti několikrát vyřešeny. Neuhýbejte k jiným tématům, než k tomu, kterým hádka začala. Jinak se dostanete do kruhu neřešitelných dílčích problémů, které ani nestihnete spočítat na rukou, natož se nad nimi racionálně zamyslet a podniknout kroky k řešení.
  8. Nepodkládejte svoje argumenty míněním druhých lidí, kteří s danou situací navíc ani nemějí nic společného. Je to jednak naprosto zbytečné, jednak málo účinné a navíc neskutečně hloupé. Máte svoji hlavu a svoje názory. Partnera nebude zajímat, co si o problému myslí vaše maminka nebo kamarádka.
  9. Hádky mají ještě další nepsané pravidlo – totiž to, že je to vždy dialog mezi dvěma osobami. Ječící hysterická osoba, která nepustí druhého ke slovu, nikdy nedostane řešení. Také v případě, že vás ten druhý neposlouchá nebo záměrně nevnímá, neponižujte se k monologu. Vyčkejte okamžiku, kdy si vás partner bude zase všímat a bude ochotný s příčinou hádky nějak hnout. Žádný monolog problém neřeší, pouze vám samotným možná trochu uleví tím, že si „odpustíte páru“. V neposlední řadě diskredituje vaši pozici.
  10. Při sporech mějte také na paměti, že účelem rozepře je vyřešení daného problému, nikoli trvalé nepřátelství, vyhrocený boj, tichá domácnost nebo pokažení vztahu. Po prvním vylití hněvu se proto zákonitě a nutně musí dostavit konstruktivní fáze.
  11. Ten, kdo nabídne smířlivé gesto, nemusí být vždy vás partner. I od vás může přijít nabídka k usmíření či kompromisu. Neukazujete tím svoji slabost, ba naopak – morální sílu a kredit. Dobře tím uvolníte atmosféru - a aby to v sobě mělo i kapku sobeckosti, minimálně to dobře setřese pocit viny, který si z takové hádky můžete odnášet.
  12. Nezapomínejte také na humor. To, jak na sebe s partnerem oba křičíte, je pro nezúčastněného pozorovatele vlastně velmi vtipnou zábavou. Pokud si dovedete uvědomit kuriozitu vaší vyhrocené argumentace, dovedete i k hádce přistupovat trochu jemněji, senzitivněji – a není ani výjimkou, že skončíte oba se smíchem v náručí. Což je rozhodně to nejlepší vyústění, které partnerské spory mohou mít...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články