Péče o dřevěnou terasu

vydáno 19.06. 2018 • Zajímavosti • zobrazeno 1759x

Dřevěná terasa má pro řadu lidí svoje neopakovatelné kouzlo. K tomu, abychom se z ní mohli těšit, je ale nutné věnovat v průběhu jejího života patřičnou péči. K čemu jsou terasové oleje a jak s nimi správně pracovat?

K čemu slouží terasové oleje

Použití oleje na dřevěné terasy má dva zásadní důvody. Prvním je ten estetický. Terasa nám, jednoduše řečeno, vydrží delší dobu krásná. Druhým je praktický smysl ošetření. Neošetřené dřevo je náchylnější na poškození, proto se o něj musíme patřičně starat, což zvláště platí pro dřeviny tuzemské.

Dřevo se totiž samozřejmě nevyhnutelně v čase opotřebovává, dalo by se s nadsázko říct, že stárne. Proto ztrácí žádoucí vlastnosti. Neprospívají mu samozřejmě ani okolní vlivy – sluneční záření, déšť či sníh. To vše způsobuje vysychání dřeva a jeho rychlejší degradaci. Životnost správně ošetřené terasy přitom může být i několik desítek let.

Obecně se doporučuje provádět ošetření terasy zhruba ve frekvenci jednou až dvakrát do roka. Každý nátěr se totiž postupem času přirozeně odstraní, což můžeme poznat i podle šednutí dřeva, případně si uděláme jednoduchý test, kdy na terasu zkusíme nastříkat trochu vody. Pokud se vsákne, už potřebuje povrch naši péči. Na pravidelné ošetření proto nesmíme zapomínat.

Jak s nimi pracovat

Speciální terasové oleje Osmo dokáží díky své unikátní formuli odpudit vodu a nečistoty a zajistit vyhlazení struktury. Jsou transparentní, takže jejich aplikace nijak neovlivní původní strukturu materiálu. Naopak delší dobu zachováme dřevu jeho přirozenou krásu, proto je můžeme použít na jakýkoli výchozí materiál včetně již vzpomínaných exotických dřevin.

Terasové oleje jsou vysoce odolné a snadno se s nimi pracuje. Jsou rovnou připraveny k užití z výroby, nemusejí se ředit. V průběhu natírání nezasychají, není potřeba nanášet na povrch žádnou základovou vrstvu.

Jakmile nátěr necháme důkladně zaschnout, velmi kvalitně přilne k povrchu, proto nehrozí jeho rozpraskávání nebo olupování. Pro optimální výsledek je vhodné na počátku nanést dvě vrstvy přípravku. Posléze při renovací stačí jedna vrstva, povrch se předem nemusí brousit.

Terasové oleje neslouží jen k ochraně teras

Mezi jednotlivými produkty je možné si volit i nátěr protiskluzový. Ten mimo základní funkce ochrany dřeva nabízí i zvýšenou bezpečnost pro všechny, kdo se na terase pohybují. To je zásadní zejména v rodinách s malými dětmi nebo u osob s horší pohyblivostí. Aplikuje se stejně snadno jako nátěry standardní.

S těmito venkovními nátěry na dřevo lze ošetřit obdobným způsobem nejen terasy, ale v podstatě veškeré dřevo, které máme v exteriéru – zahradní nábytek či pergolu. Dokonce je vhodný i pro dětské hračky. Nátěr je plně zdravotně nezávadný, neohrožuje domácí mazlíčky pohybující se po zahradě a ani vás, pakliže byste s ním byli v přímém kontaktu pokožkou. Složení je na přírodní bázi rostlinných olejů.

Velký výběr přírodních terasových olejů Osmo najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz . K dispozici jsou i výhodná ekonomická balení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články