Nejčastější kožní nemoci

vydáno 28.09. 2013 • Zdraví • zobrazeno 3390x

Jakmile se něco s kůží stane a něco s ní není v pořádku, pak se může jednat o příznak informující o závažném onemocnění. Kůže totiž zodpovídá za mnohé funkce těla. Žádné kožní potíže by se tak raději neměly podceňovat.

K nejčastějším onemocněním kůže patří atopický ekzém. Ten se v první fázi projevuje silným začervenáním postižené kůže. Často se na ní vyskytují drobné mokvající puchýřky a pupínky. Postupem času se povrch kůže pokrývá malými strupy a šupinkami. Vyrážka je provázena poměrně silným svěděním. Průběh nemoci se nedá přesně odhadnout. Atopický ekzém se objevuje již od dětství a s přibývajícím věkem mohou projevy ustupovat, zmírňovat se nebo dokonce úplně zmizet. U části pacientů však ekzém přejde i do dospělého věku, kdy se může zkombinovat s dalšími projevy atopie, jakými jsou alergické astma, alergický zánět spojivek nebo senná rýma. Lehčí formy atopického ekzému se dají vyřešit místní aplikací krémů, mastí či olejů, jež promažou kůži a zlepšují její stav. Při horších projevech atopického ekzému se už jedná o léčbu, kterou by měl doporučit lékař.

Dalším velice častým kožním onemocněním jsou lupy. Jedná se o malé drobné bílé lupínky, které padají z hlavy. Rozhodně se nejedná o nic příjemného a nejčastěji se s nimi potýkají mladí lidé mezi desátým a třicátým rokem života. Jednou z příčin rozvoje tvorby lupů jsou hormonální změny v pubertě, jež podporují tvorbu mazu, který tvoří vhodné prostředí pro rozmnožení kvasinek, jež jsou právě příčinou tvorby lupů. Častokrát sledujeme zhoršení lupů v zimním období, což velmi pravděpodobně souvisí s nošením pokrývky hlavy, takže se vlasy mohou zapařit, čímž se vylepší podmínky pro růst kvasinek, jež pomáhají při tvorbě lupů.

bradavice se řadí mezi poměrně časté kožní onemocnění. Podle odhadů trpí bradavicemi každý desátý člověk. Velmi často mezi nemocné bradavicemi patří děti, mladiství a lidé s oslabeným imunitním systémem. Pokud hovoříme o bradavicích, tak bychom měli napsat, že se jedná o drobné nezhoubné výrůstky na kůži. Často se objevují na rukách či nohách. Objevit se však mohou na jakémkoliv místě těla. Objevovat se mohou ojediněle, ale i masivně. Původ bradavic najdeme ve virovém onemocnění patřícím do skupiny lidských papilomavirů (HPV) typu 1, 2, 4 a 6. Bradavice se často vracejí a tyto útvary vystupují nad úroveň pokožky. Bradavice v drtivé většině případů nebolí, ale pokud už by se bolest objevila, pak by to znamenalo, že se bradavice nachází poměrně hluboko. Bradavice vznikají poté, co do pokožky pronikne virus HPV, rozmnoží se v hostitelské buňce a poté se začne množit. Nad kůží tedy vlastně vidíme pomnoženou rohovou vrstvu pokožky. Jestliže se bradavice nachází v úrovni kůže, pak má místo nad ní typickou kruhovou strukturu. Bradavice sice mají svůj velice typický a nezaměnitelný vzhled, nicméně lidé je velice často zaměňují za kožní nádory nebo za mateřská znaménka. Odstraňování bradavice se dá vykonat hned několika různými způsoby. Léčba může být chirurgický, kdy dochází k vyříznutí bradavice ostrou lžičkou nebo skalpelem. Další možností je fyzikální léčba, kdy se bradavice odstraňuje za pomoci tekutého dusíku nebo CO2 laseru. Poslední možností je konzervativní léčba za pomoci různých léčebných preparátů. Velice častou metodou bývá kryoterapie, kdy dochází k odstranění bradavic za pomoci kapalného dusíku, jenž bradavice zmrazí. V lidovém léčitelství používáme k léčbě bradavic šťávu z vlaštovičníku, česnek nebo cibuli.

Ani svrab se nevyhne zařazení mezi nejčastější kožní onemocnění. Zákožka svrabová je opravdu miniaturní parazit o přibližné velikosti půl milimetru.Jde o infekční parazitární onemocnění, jež se nejčastěji rozšiřuje přes infikované ložní prádlo nebo oblečení. Méně často k přenosu dochází dlouhodobějším kontaktem s nemocným. Ještě pořád existuje přesvědčení, že svrab patří k nemocem, jež se vyskytují u lidí se špatnými hygienickými podmínkami. Výskyt v těchto kruzích je sice pravděpodobnější, ale s onemocněním se můžeme setkávat u jakéhokoliv kolektivu. Objevit se tak může v mateřské školce, domově důchodců, ale i v hotelech či ubytovnách. Existuje větší procento onemocnění u dospělých, protože u nich existuje větší šance, že se nakazí během cestování a bydlení mimo domov. Mezi nejčastější příznaky svrabu můžeme zařadit velmi intenzivní svědění. Nejhorší bývá v nočních hodinách. Svrab se léčí medikamenty a při léčbě je nezbytné dodržovat přísná systémová opatření. Úplně všechno ložní prádlo, které bylo používáno, se musí přeprat minimálně na šedesát stupňů Celsia a mělo by se nechat ležet odděleně od ostatního prádla, aby byla jistota, že žádná zákožka neměla šanci přežít. Důkladným úklidem a precizní dezinfekcí by měla projít kompletně celá domácnost. Svědění ve většině případů přetrvává i několik týdnů po úspěšném dokončení léčby.

Stejně jako výše zmíněné choroby, i lupénka se řadí mezi časté kožní onemocnění. Lupénka se též nazývá psoriáza a patří mezi nejčastější neinfekční onemocnění. Existují různě těžké formy této kožní nemoci. Jedná se o projev zmateného imunitního systému, který zaútočí proti svým vlastním kožním buňkám. Buňky se začnou objevovat pouze ve zkráceném cyklu, čímž vznikají šupinatá ložiska loupající se kůže. Nemoc dokonce může napadnout i klouby. Lupénka s sebou přináší břímě zvýšené úmrtnosti na nemoci srdce a cév.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články