Naučte se cizí jazyk díky 5 jednoduchým pravidlům

vydáno 04.05. 2015 • Zajímavosti • zobrazeno 2400x
V dnešní době je stále užitečnější vládnout nějakým cizím jazykem. Vždycky je to výhoda a na mnoha místech dokonce nutnost. Téměř každé jen trochu slušnější pracovní místo, nebo i perspektivnější brigáda chtějí po uchazeči aspoň základní ovládnutí nějakého světového jazyka, obvykle angličtiny. Jenže ne pro každého je správné speakování nebo sprechtění snadnou záležitostí. Mnoho lidí celé roky bojují se samotnými základy. Třeba vám následujících pět tipů pomůže prolomit váš tento věčný problém, pokud se týká i vás.

1. Motivace

Nejen pro studium cizích jazyků platí, že aby člověk chtěl vědět a znát, musí opravdu chtít, tedy musí mít skutečnou vlastní touhu se něco naučit. Sám ze sebe, ne jen kvůli něčemu, co potřebuje vyřešit. Je sice legrace se například vsadit o sud piva nebo si dát předsevzetí po novém roce, ale bez vlastní aktivity vám nepomohou ani bohové. Učení chce čas, pravidelnost a soustředění. Všude se stále skloňuje pevná vůle a odhodlání. Jenže jak na to? Ústředním bodem je motivace. Někdo chce znát angličtinu kvůli cestování, někdo si chce přečíst oblíbeného autora v originále, jiný zase touží proniknout to tajů písniček. Je to věc každého – ale pokud nemáte motivaci, nic do vás nepoleze bez ohledu na to, jakou dobu strávíte nad učebnicí. 

2. Kombinujte více forem a učte se často

Pokud budete celou dobu jen sedět nad slovníkem, k ničemu to nebude. Pokud budete naopak kombinovat různé přístupy a metody, začnou se vám ve vaší mysli propojovat. Jak se říká, kolikrát je nejlepší křest ohněm – seberte odvahu a vydejte se do prostředí, kde prostě jazyk použít musíte. Zapamatujte si hlavně jednu důležitou věc, která se týká všech lidských jazyků – abyste do jazyka pronikli, naučte se v něm přemýšlet. Jinak budete jen opakovat naučené fráze. Udělejte si z jazyka denního společníka. Klidně i jen na půl hodiny, ale několikrát za den. Každý z nás má během dne pauzičky – čekání na metro, jízda autobusem – tohle všechno se dá využít. 

3. Čtěte knihy, poslouchejte písničky, sledujte seriály, hrajte hry

Pokud se dnes člověk rozhodne pro studium cizího jazyka, většinou začíná frustrujícím postupem: koupí si učebnici, začne se drtit gramatiku a memorovat si slovíčka. To dává asi stejný smysl, jako kdybyste se učili klávesové zkratky ještě před tím, než si vůbec koupíte počítač. Ano, znát trochu gramatiky a několik slovíček je rozhodně podstatné. Ale proč dělat otročinu z něčeho, co může být příjemné? Půjčte si svého oblíbeného autora v originále. Máte rádi filmy? Dejte si je v původním znění s titulky. Klidně něco, co už znáte – budete mít výhodu, protože se nebudete ztrácet v ději. Problémem veškerých nahrávek pro učebnice je to, že jsou přizpůsobeny pro ucho studenta. Je to sice chvályhodné, ale rodilý mluvčí na vás takhle pomalu a zřetelně nikdy mluvit nebude. Půlku věty spolkne, druhou zahuhňá. Pokud se ale podíváte na film nebo seriál, velmi rychle chytnete styl jazyka „do ucha“. Navíc tohle všechno si můžete opakovat. A pokud jde o písničky  - není lepší školy cizího jazyka, než je chytlavý text, který si stále broukáte. 

4. Opakujte

Vždycky jste nadávali na přísloví, že opakování je matka moudrosti? Tak tady vás to bude štvát dvakrát tolik. Ovšem pro jazyky to opravdu platí víc než kde jinde. Když dokončíte lekci, ještě si ji párkrát projeďte, než se pustíte to dalších prvků. Pokud něčemu stále nerozumíte, nebojte se ptát. Pokud máte nejasnosti, nemusí být hned chyba ve vás. Nevěste hlavu a podívejte se na krizovou pasáž s čistou hlavou. 

5. Nehledejte hned dokonalost

Pokud jste někdy sledovali golfistu, jak se napřahuje na úder, možná jste si všimli, že někdy před samotným úderem na okamžik zaváhá. Říká se tomu „pukrle bohu“ a znamená to vědomí vlastní omylnosti a toho, že dokonalost je nedosažitelná. Jste jen lidé, nejste stroje a je to tak dobře. Nebuďte na sebe pořád přísní a neučte se občas vysadit. Jazyk není nepřítel, jazyk je a vždycky byl nástroj. Učte se ho ovládat postupně, po kouskách, po částech. A nebojte se dělat chyby. Nikdo neudělal více chyb, než ten, kdo je dnes na vrcholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články