Minerály a stopové prvky v potravě

vydáno 03.09. 2013 • Zdraví • zobrazeno 4064x

Důležitou součástí zdravé stravy jsou minerály a stopové prvky. Jedná se o prvky, které potřebuje náš organismus ke správnému fungování a nedostatek se často dost viditelně projevuje.

Vápník

Vápník potřebujeme pro tvorbu kostí a zubů, ale poradí si i při potížích s trávením, upravuje vysoký krevní tlak a co je hodně důležité v zemi, kde nejčastější rakovinou je právě rakovina tlustého střeva, vápník omezuje nemoci i vznik tohoto orgánu. A nejen to, posiluje srážlivost krve a díky němu se rychleji hojí rány. Pomyslnou ochrannou ruku tvoří na srdci, které spolu s cévami chrání proti vzniku onemocnění. Bohatým zdrojem vápníku je samozřejmě mléko a mléční výrobky, dále také brokolice, ryby a třeba i mandle. Bohužel v běžné stravě je obsažena asi jen polovina denní dávky, proto je dobré jej doplňovat pomocí doplňků stravy. Pokud užíváte nějaké léky, či trpíte akutní chorobou, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Hořčík 

Aby naše srdce správně fungovalo, potřebuje několik důležitých prvků a jedním z nich je hořčík, který dohlíží na precizní činnost nejen srdce, ale i cév a tudíž i celkového krevního oběhu. Pod jeho „křídly“ se dodržuje i správné fungování svalů, což si uvědomí každý, koho občas zasáhnou nepříjemné svalové křeče. To je způsobeno nedostatkem prvku, jenž navíc odstraňuje i únavu, zmírňuje dýchací obtíže, upravuje krevní tlak a uvolňuje nervozitu. Zvýšený výdej hořčíku je u fyzicky pracujících, také sportovců anebo při dlouhodobém stresu. Přírodním zdrojem jsou luštěniny, ořechy, rýže, listová zelenina, plody moře a dokonce i tvrdá voda. Studií bylo prokázáno, že lidé, kteří běžně pijí tvrdou vodu, trpí na nemoci srdce v mnohem menší míře. Pokud trpíte na časté svalové křeče, doplňujte hořčík pomocí například rozpustných tablet.

Sodík 

Prvek, jehož nedostatek se u nás vyskytuje velice zřídka, jestli vůbec. Protože je součástí běžné kuchyňské soli, jíž se dochucuje většina pokrmů a také potravin, jako jsou u Čechů velice oblíbené uzeniny. Sodík potřebujeme pro správnou činnost srdce, cév i svalů, a také pro zdraví celé naší nervové soustavy. Nadbytek, který se může u milovníků slaných až přeslazených jídel vyskytnout, se projevuje selháním srdce a častěji vysokým krevním tlakem. Selhávají i ledviny a nadmíra solení podporuje i rychlé vylučování vápníku, což je další příčinnou osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Nedostatek se dostaví u osob, které dodržují přísné až morbidní redukční diety a fyzicky se projevuje silnou dehydratací a svalovými křečemi. Prostě a jednoduše – všeho moc škodí, solte přiměřeně, jezte vyváženou stravu a ani jeden ze jmenovaných problémů vás nemůže potkat.

Chlór 

Je jakýmsi partnerem sodíku a tudíž jeho popis bude téměř totožný – s nedostatkem se setkáme velmi zřídka a spíše budeme řešit záležitost s jeho nadbytkem. Jedná se o důležitý prvek pro správnou činnost střev, pročištění krve i organismu celkově. Stará se o regulaci a vyváženost kyselin a zásad v těle. Po drastických dietách a vlivem váženého onemocnění přece jen může k nedostatku dojít, což je projeví padáním vlasů, lámáním nehtů, a nepříjemnými trávicími obtížemi. Zdrojem je kuchyňská sůl v přiměřeném množství.

Draslík

Vápník i hořčík jsou často propagovány jako jedny z nejdůležitějších prvků, což jistě není nutno vyvracet, ale trochu tím opomíjí, že jsou zde i jiné, taky velice důležité prvky, jako je draslík, který hlídá krevní oběh a pročišťuje krev od jedů a jiných toxinů. Omezuje vznik mozkových příhod a je hlavní protagonistou normálního krevního tlaku a správně by měl být doporučován všem, kteří trpí ať už na kolísaný, tak vysoký tlak. Pokud máme v těle nedostatek draslíku, mohou nás postihnout střevní křeče až průjmy, zvracení a dokonce i srdeční selhání. Při zvýšené aktivitě je nutné jej doplňovat, což tedy platí o sportovcích, a fyzicky těžce pracujících. Přírodními zdroji jsou jahody, banány, meruňky, pomeranče a také brambory, ale zejména v syrové firmě. Je nutno pamatovat na to, že při tepelné úpravě přichází až o padesát procent obsahu draslíku.

Fosfor

Drastické redukční diety anebo dlouhodobé onemocnění mají za následek nejen sníženou imunitu, chronickou únavu, ale i nedostatek dost důležitých prvků, jako je například důležitý fosfor. Prvek, který se stará o naše pevné zuby, kosti a posiluje membránu jednotlivých buněk, posiluje činnost mozku, je zodpovědný za správnou činnost nerovové soustavy a nejenže posiluje imunitu, dodává i tělu energii. Pokud máme nedostatek, nejen že se nám často lámou kosti, nemáme zdravé zuby, ale může dojít k celkovému selhání organismu. Pozor na jeho nedostatek i přebytek, ani jedna verze není správná a může tělu dost ublížit. Z běžné stravy získáme potřebný dostatek, doplňky stravy užívat jen pod dohledem lékaře.

Zinek

Všichni ti, co pečují o svůj zevnějšek a dokonalé pleti, vlasům i nehtům věnují nejen fůru času, ale i peněz, by měli zpozornět a zauvažovat, jestli netrpí třeba nedostatkem zinku, stopového prvku, který nejen že řeší problémy s pletí, posiluje vlasy, nehty, ale vůbec i tak celkově imunitu. Podílí se výrazně na hojení ran a je silnou ochranou proti veškerým infekcím a dokonce i podporuje plodnost. Všechny páry, které se pokouší marně o miminko, může zinek třeba i pomoci. V přírodním stavu je bohatě zastoupen v hovězím mase, nebo zvěřině, také játrech, vejcích, ořechách, sýrech a fazolích. Pokud tento zdroj nestačí, je zinek k dostání jako volně prodejný v lékárnách i drogeriích ve formě tablet. Na závěr ještě dodat, že mimo perfektní pleť vás zinek ochrání od zánětů spojivek, průdušek aj. a také posiluje správný vývoj plodu. Příjem by tak měli zvýšit nastávající maminky.

Železo

Anémie, neboli také chudokrevnost, je onemocnění z nedostatku železa. Projevuje se zvýšenou až chronickou únavou, malátností, sníženou imunitou a celkovou oslabeností. Vše je zapříčiněno tím, že je to právě železo, prvek, který pomáhá buňkám přenášet kyslík, tudíž zachovává správnou funkčnost krevního oběhu. Dlouhodobá anémie může vést k poškození orgánů, na venek se anémie projevuje nechutenstvím, podrážděním a nesoustředěním. Časté jsou u anemiků výbuchy zloby apod. přírodními zdroji železa je tmavá zelenina i ovoce. Hodně železa například obsahuje brokolice či borůvky. To platí i o mase, v tmavším je železa o něco více a ideálně vše zapít skleničkou červeného vína – to podporuje vstřebávání železa do těla. Pokud se ani tak problém s nedostatkem železa nevyřeší, předepisuje se železo v tabletách. Zde je vždy nutné dbát pokynů ošetřujícího lékaře, protože i nadbytek může výrazně tělu uškodit.

Chrom 

Pro nenapravitelné milovnice sladkého, které se snaží, seč jim síly stačí, aby zhubly, ale pro kousek dortu jsou schopny s nadsázkou i zabít, je tu ideální řešení problému – stopový prvek chrom. Ten výrazně omezuje chuť na sladké, proto se doporučuje jako při redukčních dietách jako významný pomocník. Ale nedělá jen to, odvrací možnost vzniku srdečních chorob tím, že štěpí tuky. Pomůže s bolestmi hlavy a z přírodních zdrojů je obsažen v ořechách, plodech moře, běžných obilovinách, také švestkách anebo meruňkách.

Měď 

I když je měď jako prvek stravy někdy i dost opomíjena, je nepostradatelná pro tvorbu kolagenu, který udržuje pevné vazy a pojiva v těle. Důležitou úlohu hraje i při rozložení železa v těle, udržuje pevné cévy, kosti i nervy. Podílí se na udržování zdravé pokožky, také vlasů i nehtů. Zdroji mědi v běžné stravě jsou žampiony, špenát, chřest, játra, ryby a také fazole.

Jód 

Silný zdrojem jódu jsou ryby, zejména ty mořské, také mořské plody a i kuchyňská sůl. Jód je potřeba pro správný vývoj a růst, tudíž je nepostradatelný pro děti a mladistvé. Cíleně ovlivňuje činnost štítné žlázy v její dobrý prospěch. Nedostatek jódu způsobuje špatnou činnost štítné žlázy, což se projevuje nestabilní termoregulací organismu, zpomalenými reflexy, zhoršenou pamětí a také problémy s trávením. Na zvýšený příjem by měli dbát i nastávající matky, neboť jód zabezpečuje správný vývoj plodu.

Mangan

Kdo trpí vysoký krevním talkem, asi někde udělal chybu při příjmu stopového prvku manganu do těla. Ten má totiž v první řadě za úkol, zabraňovat ukládání cholesterolu v cévách a tím nejen zabezpečuje vzniku vysokého krevního tlaku, ale i vůbec veškerých srdečních chorob. Dalším jejím významným úkolem je podpora růstu chrupavky i dokonce kostí. Díky tomu se rychle a lépe léčí jak zlomeniny, tak vymknutí a jiné nepříjemné úrazy. Přírodními zdroji jsou oříšky, listová zelenina, anebo také dobrý a čerstvý ananas.

Selen

Až magicky významným je prvek selen, který je silným ochráncem organismu proti vnějším vlivům a vůbec je jednou z nejsilnějších zbraní proti vážným chorobám a zejména pak rakovině. Mimo to chrání zrak proti šedému zákalu, zabraňuje poškození DNA, má výrazné antioxidační účinky a dokonce zpomaluje průběh onemocnění AIDS. Selen by měli užívat všichni chronicky nemocní, jejichž onemocnění tento prvek právě zmírňuje. Poradil si již i s těžším průběhem onemocnění astma, ekzémy a dokonce o revma. Blahodárně je obsažen v potravinách, jako je drůbež, obiloviny, rýže, mimo to i ořechy, z nichž nejvíce je obsažen v para ořechu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články