Maledivy jsou od Evropy velmi vzdáleným státem, a tak je pochopitelné, že i zvyky, které se vážou k běžnému životu, jsou lehce odlišné. Pokud se nechcete dostat do trapné situace, nebo dokonce do problémů, je určitě lepší si Maledivy v tomto směru projít už před odjezdem. My se vás s některými zásadními fakty pokusíme seznámit.
Hned na úvod začneme islámem, který je pro celé Maledivy určující, když v něj věří 99% obyvatel (sunnité). Místním ho zvěstovali mesiášové už ve 12. století, takže mají zdejší tradice opravdu hluboké kořeny a nikdo si pochopitelně nepřeje, aby byly narušovány. Nejen že byste měli být opatrní při návštěvě muslimských památek (konzervativní oblečení, vždy bez bot), ale především musíte tolerovat denní zvyklosti a některé svátky. Na druhou stranu jsou Maledivy nábožensky vstřícné (protože je pro ně turistický ruch nesmírně důležitý), takže plně uznávají i křesťanství a judaismus. Pokud vyznáváte jiné náboženství, raději se k němu nehlaste a nepřivážejte do země s ním spojené symboly, nebo budete vykázáni.
Lidé a běžné chování
V první řadě je dobré zmínit, že do opravdu blízkého kontaktu s místními obyvateli se dostanete pouze na pár místech. Je to pochopitelně hlavní město a pak jen omezený počet atolů, po kterých je roztroušeno pár původních vesniček. Domluva je poměrně snadná, protože i přesto, že hlavní jazyk je těžko srozumitelným mixem několika cizích jazyků, většina obyvatel mluví velmi dobře anglicky, protože pro ně turistický ruch společně s rybařením, případně pěstováním ovoce, symbolizuje hlavní obživu. Pokud budete hledat větší společenské dění, najdete ho pouze v mešitách, protože obyvatelé na Maledivách obecně nejsou nakloněni nočnímu životu, i když plně respektují zájmy turistů. Výjimkou jsou samozřejmě svátky a festivaly, ke kterým se dostaneme.
Když se řekne islám, každému se také vybaví specifické nároky na oblékání v některých státech. Maledivy jsou v tomto opět poměrně tolerantní, protože turisté jsou vždy na prvním místě, nicméně o některých základech slušného chování a etikety místní kultury byste měli mít povědomí. Hotely s více než pěti hvězdičkami to vyžadují, obecně je to určitě lepší. Řeč je o určitém dekóru při večeři. Pro muslimy je totiž právě večeře hlavním jídlem dne a nehodí se tak přijít například v kraťasech a tílku, nebo sukni – nejlepší jsou dlouhé kalhoty, nebo méně vyzývavé šaty. I při návštěvě Male nebo některých domorodých ostrovů by se ženy měly obléct spíše konzervativně. Nudismus je pochopitelně přísně zakázán na celém souostroví. Pokud budete v plavkách, nikdy v nich nechoďte do města – postačí šátek na zakrytí stehen a přiměřený výstřih, muži by nikdy neměli mimo rezorty chodit s odhalenou hrudí. Obecně zde také platí opravdu přísné postihy za poškozování přírody, nebo za úmyslné a opakované narušování tradic, takže buďte opatrní.
Svátky a významné události
Svátky, které Maledivy oslavují, pochopitelně vycházejí z islámského kalendáře, takže každý rok se konají v jiný den. Se striktním dodržováním se setkáte především v hlavním městě, kde je velký počet mešit a většina obchodů má ve sváteční dny zavřeno. Ve velkých turistických letoviscích se obvykle neslaví, nebo jen minimálně. Pokud tak budete na atolu opravdu vzdáleném od Male, možná ani nepostřehnete, že nějaký muslimský svátek zrovna probíhá.
Když zmíníme ty nejznámější a nejdůležitější, musí na prvním místě pochopitelně být Ramadán, který obvykle vychází na přelom září a října a jedná se o klasický muslimský půst, který by měl trvat 28 dní. Na konci Ramadánu pak je oslava Kuda Eid. Poměrně prázdné může být hlavní město 66 dní po tomto velkém půstu, kdy probíhá Bodu Eld, při kterém se podniká slavná pouť do Mekky. Jednoznačně největší oslavy probíhají na ostrovech zhruba v dubnu nebo květnu, kdy se slaví Prorokovi narozeniny, které trvají tři dny. Co se týče oslav, které jsou typické pouze pro Maledivy, je to především 26. červenec jako Den nezávislosti, nebo 3. listopad jako Den vítězství nad armádou Srí Lanky. 10. listopad je pak státním Dnem rybářství a o den později je Den republiky. Místní obyvatelé také bujaře oslavují Nový rok.