Jaká místa navštívit při dovolené na Maledivách?

vydáno 04.12. 2015 • Zajímavosti • zobrazeno 2829x

Maledivy jsou pochopitelně státem mnoha zajímavých míst, která bude pro co největší přehlednost lepší rozdělit podle atolů. Celkem jich sice mají Maledivy 19, nicméně nejznámější turistická letoviska zdaleka nejsou rozprostřená po všech. Zároveň přidáme i některé památky, či přírodní unikáty, protože i ty jsou pro toto souostroví do jisté míry typické. Vzhledem k tomu, že je zde poměrně velký počet informací, přejdeme, jak se říká, rovnou k věci.

Male

Samozřejmě nelze jinak než začít přímo hlavním městem. Celé Male v podstatě tvoří tři atoly. První z nich je pochopitelně centrální a bezezbytku využité město, které dnes čítá zhruba sto tisíc obyvatel, což je více než třetina veškeré populace Malediv. Najdete zde ale i korálový ostrov Severní Male, na jehož menší odnoži je vybudováno mezinárodní letiště – centrum ostrova se nachází ve vzdálenosti zhruba deset minut cesty. Poslední je Jižní Male, které je vzdálené zhruba dvanáct kilometrů. Když začneme centrem, nachází se zde pochopitelně vše, co lze očekávat od hlavního města – hospodářské a politické centrum, drtivá většina služeb a stoprocentní turistická připravenost. Město je také baštou islámu, což dokazuje hned několik významných památek. V první řadě je to chlouba, kterou se Maledivy rády pyšní před světem, mešita Hukuru Minskiy, která svou architekturou patří mezi vůbec nejcennější budovy světa. Jinak je Male krásným městem obchůdků, romantických uliček a nádherných pláží.

Co se týče jeho Severního a Jižního Male, ty mají jedno společné – sporty. Oba mají vyhlášená centra potápění, windsurfingu apod. Pro turisty lákavější bude ale pravděpodobně Jižní Male se svou mešitou Grand Friday, která je symbolem Malediv, Sultánovým parkem, nebo nákupním centrem Singapure Bazaar. Centrum atolu je pak typické bílými stavbami s arabskými prvky.

Největší atoly Malediv – Baa a Ari

Tyto dva atoly patří pravděpodobně mezi ty nejvyhledávanější oblasti, kam většina turistů směřuje ihned po přistání. Pro oba je typický ohromný luxus u všech služeb v čele s ubytováním, velký počet volnočasových aktivit, ale především okouzlující atmosféra. Hlavně Baa Atol je centrem těch největších romantiků, kteří touží po krásné dovolené daleko od civilizace. Zároveň se mezi místními říká, že právě Baa má ty nejlepší podmínky pro potápění. Cesta na něj vám z letiště zabere zhruba 35 minut letu hydroplánem. Atol Ari se skládá ze dvou částí – jižní a severní, které jsou vzdálené 20 respektive 15 minut letu od Male. Oba lákají především na křišťálově čistou vodu, luxusní hotelové resorty, které obvykle mají své ostrůvky, nebo na typické vodní bungalovy na plážích. Na oba atoly je také možné se dostat lodí, což ale pochopitelně zabere více času.

Atoly Addu a Lhaviyani

Tyto dva atoly sice stojí ve stínu výše zmíněných „velikánů“, nicméně i oni se těší vysoké popularitě. Když začneme atolem Addu, tak právě on je místem, kde poznáte, jak Maledivy ve skutečnosti žijí. Je totiž jedním z mála, kde se nenachází pouze velké hotely, ale i malá vesnička s původními obyvateli. Je tak určen především turistům, kteří chtějí poznávat místní tradice, nebo si užít i trochu aktivnější dovolenou, když jsou jednotlivé ostrůvky propojené mosty a často si tu návštěvníci půjčují kola na romantické projížďky. Atol Addu je vzdálen zhruba 90 minut letadlem od mezinárodního letiště Male. Naopak Lhaviyani Atol je nejlepší pro turisty, kteří nejraději leží na pláži. Má totiž jedny z nejdelších pláží na celých Maledivách, a také velkou lagunu, která je rájem potápěčů. Z Male vám cesta sem zabere hydroplánem zhruba půl hodiny.

Nejvýznamnější památky

Když vynecháme důležité mešity ve městě Male, které už jsme zmínili, mají Maledivy i některé další pamětihodnosti, na které nesmíme zapomenout, protože i milovníci historie na toto souostroví často směřují. Velice známý je atol Haa Alifu, kde najdete zrekonstruovaný palác slavného sultána Mohammeda Thakurufaana, který se zde i narodil. Typický je pro tento atol i bohatý folklór, když se zde často konají taneční soutěže apod. Vynechat byste neměli ani atol Kaafu, kde se nachází jedna z mála buddhistických památek, chrám s mincovnou, kde byla vytesána do kamene hlava Buddhy, která se dnes nachází v Národním muzeu v Male.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články