Jak vycházet lépe s kolegy?

vydáno 04.10. 2013 • Život a vztahy • zobrazeno 3372x

Bohužel, kolegy v práci si nevybíráme. Někdy máme vážně štěstí a najdeme si takové, kteří se stanou našimi přáteli a se kterými budeme udržovat styky i poté co například ze zaměstnání odejdeme či pokud nás převelí, povýší a podobně. Samozřejmě, pokud je kolektiv velký a je zde hodně lidí, najdou se i takoví, kteří nám nesednou, se kterými si nemáme co říci, se kterými ndokážeme komunikovat, nelíbí se nám, co dělají, že pomlouvají všechny, donáší na všechny své kolegy a podobně. Ano, jsou věci, které se nedělají a kazí náladu v kolektivu, ovšem i s takovými jsme nuceni vycházet. Nikdo si nemůže myslet, že ať nastoupí do jakékoliv práce, budou tam na něj čekat s otevřenou náručí a budou všichni podle vašeho gusta a se všemi budete skvěle vycházet. Což o to, představa je to krásná a pěkná, ale reálný život je úplně o něčem jiném a chodíte v životě úplně jinak. Mnohdy se dostanete do kolektivu lidí, kde si nebudete rozumět vůbec s nikým a všichni vás ze svého kolektivu odstrčí. To určitě není dobře, ač si říkáte, že vám na vašich spolupracovnících nezáleží, že máte dost své práce, není tomu tak. Musíte se v práci cítit dobře a pracovní prostředí a především kolegové to je právě ono pracovní prostředí. Musíte s nimi vycházet, naučit se je tolerovat, umět udělat kompromis, umět se podřídit, prosadit si svůj názor. Přeci nechcete do práce přijít, osm hodin mlčet a pak jít domů. V takové atmosféře se vůbec nepracuje dobře a za chvíli to pro vás bude stresující. Zvláště pak, když kolegové jsou veselí, mezi sebou se baví, co se kde stalo, kdo co pekl, jaký vařili oběd, co tchýně zase řešila, co děti vyvedli a čím je naštval manžel či manželka. Jsou to zkrátka takové řeči, kterými zabíjíte v práci čas a zpříjemňujete si svou práci.

Samozřejmě to může být také to, že vy sama jste svým kolegům na obtíž. A to není dobře, ať už jste jim na obtíž z jakéhokoliv důvodu, vždy je nutné to zlepšit a snažit se. Pokud nebudete s kolegy spolupracovat a nebudete s nimi zadobře, budete v práci nešťastná a to vede ke stresu. A odborné výzkumy ukazují, že stres je pro zdraví zaměstnanců velmi rizikový, ohrožuje zdraví zaměstnanců nejvíce. Jak se tedy snažit lépe vycházet s kolegy a začlenit se do jejich kolektivu tak, aby s vámi vycházeli, a vy jste do práce chodili rádi? Vše na své kolegy hodit nemůžete, určitě mtáte také svůj podíl viny na nepřátelství, někdy, ač se to nezdá, ten díl viny je v podstatě celý jen váš. Proto proti tomu musíte bojovat!

1. MÉNĚ JE VÍCE

Tímto heslem se řiďte. Možná jste moc "ukecaná" neustále mluvíte, jak jste se měla o víkendu, jak vás zlobí děti, co manžel a podobně. Jasně, je dobré si popvídat, ale nezapomeňte, že jste v práci a tam vás ani vaše kolegy neplatí od toho, kolik namluvíte, ale kolik uděláte práce. Navíc také soukromé hovory ruší vaše kolegy, nikdo nemusí vědět co se děje okolo vás a tak si soukromé hovory vyřizujte mimo kancelář.

2. JÁ, JÁ, JÁ

Když už se s kolegy bavíte, je to samé, já jsem o víkendu byla na chatě, já nevím co s dětmi, já budu vařit o víkendu svíčkovou, mě manžel pořád štve, já nevím co si počít s babičkou, já nevím, jak dceři zakázat chodit s tým jejím divým klukem a podobně. Co takhle vaši kolegové? Ti taky žijí, mají víkendy, mají děti, vaří, mají rodiny, manžely a podobně. Zeptejte se také na jejich víkend, na jejich recepty, na jejich problémy a starosti. Člověk, který mluví jen a jen o sobě je brán jako egoista a ten se v pracovním kolektivu moc nebere.

3. DONÁŠENÍ

Asi třetina lidí si myslí, že donášení je špatné, ovšem hlásit se to musí. Samozřejmě, pokud upozorňujete svého zaměstnavatele, že je chyba v pracovním procesu a je vážná, je to samozřejmě dobře. Pokud, však svým nadřízeným hlásíte to, jak si kolegové špitají o vašem šéfovi, nadávají na něj a podobně. Kolegové vás pak budou považovat za práskače, udavače a donašeče a takový člověk rozhodně není oblíbenec kolektivu.

4. ROZTAHUJETE SE PO CELÉ KANCELÁŘI

Toto je velmi oblíbený zlozvyk. Mnoho lidí si do kanceláře přestěhuje část svého domova. Děštníky, kabáty, svetry, teplé boty, plyšáky, talismany, výkresy děti, vzpomínky a upomínkové předměty. Nezapomeňte, v kanceláři nesedíte sama. Takový člověk, který je roztažený po celé kanceláři a má všude své věci, není oblíbený a sahá tak do prostoru lidem, kteří chtějí také svůj kousek místa pro sebe.

5. ODÉR

Zkrátka smrdíte. Ovšem nemusí to být jen tím, že jste cítit potem, to rozhodně ne. Mnoho lidí volí parfémy, které jsou příliš silné a příliš těžké, které v kanceláři dráždí nejednoho vašeho kolegu a tím pádem provokujete pracovní prostředí a atmosféru.

6. NECHCI S VÁMI NIC MÍT

Pokud dáváte kolegům najevo, že kromě práce s nimi nechcete mít vůbec nic společného, jste přinejmenším divná. Kromě toho vypadáte, že s nimi nechcete nic mít, protože jsou divní, nestojíte o jejich pozornost, nechcete se s nimi přátelit, neustále se vymlouváte na to, že někam musíte a něco budete dělat. Zapojte se do kolektivního života, jděte s nimi p opráci posedět do vinárny, nemusíte sedět dlouho a ani se opít do němoty, ale utužovat kolegiální přátelství se musí.

7. JSEM TA NEJ

Nedávejte najevo svým kolegům to, co si o sobě myslíte. Nesmíte zkrátka všude vykládat a kásat se před kolegy, že vy jste neomylná a neděláte chyby. Mezi námi, takový není nikdo. Lidé vás nebudou mít v lásce, a pokud uděláte nějakou chybu, dříve či později, vaši kolegové vám tu chvíli pěkně osolí a přidají si, vždyť neustále tvrdíte, že vy jste neomylná a nejlepší na celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články