Jak uspět při pracovním pohovoru

vydáno 28.12. 2014 • Život a vztahy • zobrazeno 3039x

Před nástupem do zaměstnání většina lidí čeká pracovní pohovor. Pro mnohé se jedná o strašáka číslo jedna, protože neví, jak se správně připravit a co od pohovoru vlastně čekat. Člověk je vystaven stresu. Během několika málo minut musí udělat dobrý dojem na zaměstnavatele, vyrovnat, ba dokonce převýšit konkurenci a ukázat ze sebe jen to nejlepší. Zaměstnavatel si musí být jistý, že potřebuje právě Vás. Zaměstnavatel si připravuje na své uchazeče různé testy, dotazníky, otázky, ze kterých by měl zjistit, zda je ten či onen zájemce tím nejvhodnějším. 

Zájemce musí o svých kvalitách přesvědčit i zaměstnavatele. Má pouze jednu šanci, tudíž není prostor pro chyby. Stanovené požadavky by měl uchazeč splňovat. Je jasné, že když zaměstnavatel požaduje výbornou znalost anglického jazyka a vy tam přijdete, že umíte pouze rusky, těžko budete horkým kandidátem. Připravte si životopis, všechny certifikáty, osvědčení, případně doporučení od předchozích zaměstnavatelů. Kromě kvalifikace a doporučení je také důležitý vzhled, oblečení a čistota, ale také způsob vyjadřování.

Oblečení

Bohužel je to tak, ale oblečení je první věc, které si zaměstnavatel všimne. Na pohovor se proto snažte přijít slušně oblečen. Záleží na konkrétní pozici, na kterou se hlásíte. Vždy není nutné mít kostýmek nebo oblek, jiné pozice si to přímo žádají. Pozice manažerky si jistě žádá kvalitní oděv. Přijdete-li na takový pohovor v žabkách a letních šatech, jistě nemůžete čekat, že budete tou správnou kandidátkou. Reprezentativní funkce si žádá i přiměřené oblečení a chování. Oblečení proto volte s rozumem. Nejsou důležité značky, ani cena oblečení, ale čistota a slušnost. Vždyť i levnější kousek může vypadat luxusně a slušně. Vzhled jako „vandrák“ nikoho nenadchne. Nevhodné jsou také děravé rifle, trička s potisky, mikiny s kapucí. Naopak elegantní oblečení, nenápadné doplňky a k tomu zvolen jednoduchý účes může napovědět o člověku ledacos. Pro dámy se doporučují boty na podpatku, případně baleríny. Absolutně nevhodné jsou tenisky.

Chování

Slušné chování je jistě nutností. První dojem je velmi důležitý a ten se skládá jak z oblečení, o kterém jste již psali, tak i z chování. Jak vstoupíte, pozdravíte, zda se díváte lidem do očí, či jak podáte ruku. To všechno jsou faktory, které mohou budoucnost vašeho zaměstnání velmi ovlivnit. Je jasné, že každý, kdo jde na pracovní pohovor je nervózní a mnohdy se chodí jinak, než normálně. Člověk se jistě více potí, třesou s emu ruce, klopí oči. To vše se dá ale odpustit. Základem je se uvolnit. Nervozita bude vidět i na stylu mluvení. Nikdy si nevymýšlejte, nepřeceňujte své schopnosti, pokud prostě něco neumíte, tak to řekněte. Nechte ostatní domluvit, neskákejte jim do řeči ani je nepřekřikujte. Na přivítanou je slušnost pozdravit a podat ruku. Podání ruky je také velmi podstatné a odborníci i z takové maličkosti umí vyčíst, o jakého člověka se jedná. Stisk by měl být pevný, jistý, ale ne abyste ostatním rozmačkali ruce. Ruku nikdy nepodávejte hřbetem nahoru ani dolu a dívejte se zdravícímu přímo do očí. Nesnažte se vtipkovat ani používat vulgarismy. Je to krajně nevhodné a hlavně neslušné. Nikdy nevíte, jak to druhý člověk vezme. Nebojte se mluvit. Pochvalte své schopnosti, ale jen do té míry, do které je to pravda, nevymýšlejte si. Ptejte se na vše, co vás zajímá, případně čemu nerozumíte. Není to ostuda. Nikdy o sobě netvrďte, že jste dokonalí, protože skutečně nejste. Každý člověk má nějaká negativa. Je ale nutné je umět přiznat.

Maličkosti

Se slušným chováním je spojeno žvýkání. Neberte si žvýkačku na pohovor. Pokud chcete mís svěží dech, volte raději mentolové cucavé bonbony. K samotnému pohovoru je ale úplně nejlepší se vyvarovat veškerým bonbonům a žvýkačkám. Dejte si je před schůzkou. Je dobré také vonět. Člověk by měl vonět lehce, ne jako parfumerie. Volte svěží a lehké parfémy, ze kterých nebudou lidé omdlévat. Nezapomeňte se usmívat a tvářit přirozeně. Pozor si jen dejte na zbytky jídla mezi zuby, žluté zabarvení zubů a nepříjemný zápach z úst.

Pohovor je velmi důležitý, a proto je nutné přijít v čas. Na nikoho neuděláte dobrý dojem tím, že přijdete pozdě. Na žádné výmluvy není nikdo zvědavý. Lepší je přijít dřív a chvilku počkat, než aby měl někdo čekat na Vás. V případě nějaké nečekané události, nehody, nemoci a podobně se samozřejmě musíte omluvit dopředu, případně co nejdříve, jak se problém vyskytne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články