Jak se usmířit po hádce

vydáno 11.09. 2014 • Život a vztahy • zobrazeno 4629x

Právě mezi vámi a partnerem došlo k ostré výměně názorů. Doma to je jak na bitevním poli. Určitě se to neobešlo bez nadávek a křiku. Konflikty rozhodně nepatří mezi příjemné záležitosti. Ideální je se co v nejbližší době usmířit, odpustit si vyřčená slova, jednoduše je dostat z hlavy pryč. Vždyť právě usmiřování se je na hádkách to nejkrásnější.

Měli bychom se snažit uznat hodnotu našeho partnera a vyjádřit mu pocit důležitosti. V tom tkví podstata smíru. Ani v jednom z vás by po takovém kroku neměla zůstat ani stopa po křivdách. Důležité je si vše prodiskutovat a na spor prostě zapomenout. V následujících odstavcích je pár rad jak zažehnat hádku a následně se usmířit.

Nechoďte spát naštvaní

Pokud se člověk cítí ukřivděný a je k tomu ještě naštvaný, rozhodně toho v noci moc nenaspí. Dokola a dokola si celou nastalou situaci přemítá v hlavě. O kvalitním spánku pak tedy nemůže být vůbec řeč. Pokud je to alespoň trochu ve vašich silách, pokuste se usmířit v ten samý večer. Je – li toho na vás v danou chvíli příliš, raději počkejte do druhého dne. Ráno moudřejší večera. Domluvte se s protějškem, že si vše vyjasníte následující den. Rádi byste si vše promysleli a odpočinuli si na to. Emoce mají ohromnou sílu a s člověkem dokáží pořádně zamávat. Z úst vypustíte nevhodné slovo, aniž byste v danou chvíli chtěli. Taková slova se pak těžko berou zpět. Rozhodně tedy není na škodu tzv. vychladnout do následujícího dne.

Nemůžete to říci? Napište to.

Možná si to ani neuvědomujete, ale spory vznikají zbytečně z naprostých blbostí a drobností. Mnoho párů jistě potvrdí, že u nich dochází k hádkám povětšinou z pitomosti. Ovšem na vině je také hromadící se napětí, stres a nervozita. Poté jsme už jen krůček od toho, že nám tzv. bouchnou saze. Samozřejmě, co člověk to rozdílná povaha. V některých případech se za malým nevinným konfliktem skrývá daleko podstatnější problém. Vezměte list papíru a chopte se tužky. Zapomeňte na výčitky a stručně napište protějšku, co máte na srdci.

Společně si stanovte usmiřovací rituály

Oblíbili jste se americký seriál How I met your mother? ( v ČR nese název „Jak jsem poznal vaši matku“). Pokud ano, určitě znáte postavu Lily a Marchalla. Pro hádky měli jedno pravidlo a to, že si od nich dali pauzu. Trochu zvláštní, nemyslíte? Na druhou stranu na tom něco bude. Právě taková pauza je vhodnou dobou se uklidnit (vychladnout) a nad vzniklou situací e zamyslet. Vypořádejte se s hádkami, jako Lily a Marchall. Určete si pravidla a ta dodržujte. Na znamení míru si třeba namísto typické bílé vlajky nadělte s partnerem oblíbenou čokoládu, pytlík bonbonů atd. Nemusíte nic říkat, jen předáte dar. Zapojte svou fantazii.

Přiznejte chybu

Málokdo z nás je ochoten přiznat svou chybu. Ti, co to nedokáží, jsou si vědomi, že hádku za hádku z části mohou. Takoví jedinci jen potřebovali ventilovat své problémy (stres, nervozita, pracovní vytížení). Uklidněte se a pokuste se o smír. Ovšem jen s chladnou hlavou! Vysvětlete partnerovi, proč jste tak prudce reagovali a připojte omluvu za své chování.

Nabídku ke smíru přijměte

Jestli za vámi partner přijde s nabídkou smíru, měli byste ji přijmout. Není ale nutností hned kolem dotyčného běhat, jako by se vůbec nic nestalo. Odpusťte si případné narážky typu „Najednou přilejzáš“ apod. výrazy. V klidu protějšku oznamte, že to nějaký čas potrvá,  než se vše vrátí do zajetých kolejí. Smír přijměte a partnerovi si snažte i nadále věnovat.

Děti a hádky

Děti konflikty rodičů nesou poměrně těžko. Měli byste si proto rozmyslet, zda je vhodné se v přítomnosti dětí dohadovat. Nastane - li taková situace, je nutné dítě ujistit, že hádka není zapříčiněna jeho vinou. V takovém případě by mělo být dítě následně přítomno při aktu usmíření mezi rodiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články