Každý z nás se jistě někdy nudil a neměl, čím se zrovna zabavit. V takovou chvíli je nejlepším pomocníkem zapnutý internet a funkční počítač nebo jiné zařízení, na němž se dají spouště flashové hry. Flashové super hry se ve většině případů nacházejí na specializovaných internetových stránkách, kde si je mohou návštěvníci většinou bezplatně spustit. Tyto webové stránky s hrami si totiž na sebe finanční prostředky získávají jiným způsobem, než vyděláváním na vytvořených počítačových hrách. A jak vlastně vzniká taková flashová hra? Jedná se o poměrně jednoduchý princip, kdy se aplikace vytvoří za pomoci programu Macromedia Flash Professional. Kromě grafické stránky hry se zde vytváří i samotný program. Flashové hry se do stránek následně vkládají jako interaktivní objekt, který se automaticky načte a spustí ve chvíli, kdy někdo otevře stránku v prohlížeči. Samozřejmostí je, že musí být v prohlížeči nainstalována podpora pro Flash, jinak by flashová hra nemohla fungovat.
Flashové hry se zpočátku vytvářely takovým způsobem, aby nebyly zbytečně složité, ani časově náročné. Většina z nich nepodporovala ani hru více hráčů nebo komunikaci přes internet. To už však v dnešních časech příliš neplatí, protože se objevují flashové hry, kde se v pohodě dá vyzkoušet hra více hráčů. Stejně tak se hry mnohem více komplikují, aby výsledný zážitek pro hráče byl mnohem zajímavější. Flashové hry vytlačily v podstatě jakoukoliv konkurenci a v dnešní době se z tvorby flashových her stává poměrně velký byznys. Hry ve Flashi se totiž dostaly do popředí zájmu a baví stále větší počet lidí po celém světě. Kromě světa internetu a počítačů se flashové hry dostaly i do světa mobilních telefonů.
Stejně jako ostatní počítačové hry, i flashové hry se dají rozdělit do jednotlivých kategorií podle toho, co se v nich vlastně odehrává. Každá stránka si hry ještě může rozdělit do podkategorií, ale většinou se setkáme s názvy kategorií jako adventury, akční hry, arkády, skákačky, hry pro dívky, logické hry, mahjong, karetní hry, postřehové hry, simulace, sportovní hry, srandičky, stolní hry, strategie či závodní hry. Toto rozdělení do jednotlivých kategorií napomáhá snadnější orientaci a každá, kdo se specializuje pouze na některý typ her, má mnohem jednodušší pozici a nemusí se tak probírat desítkami her, které by ho vůbec nemusely zajímat, čímž se zásadně šetří čas. Některé herní weby mají ještě připravené krátké popisky her, kde se každý z uživatelů dozví, jestli se jedná o zajímavou hru a jak se to vlastně celé hraje. Občas se můžete setkat i s popisem ovládání, abyste poté nemuseli zdlouhavě bloudit a zkoušet, jestli se hraje za pomoci myši či klávesnice. Existují též úzce specializované webové stránky, na nichž si můžete zahrát pouze specifický žánr.
Chlapci a dívky ve většině případů nemají v oblibě úplně stejné kategorie her, takže se podívejme, jak to ve většině případů vypadá. Dívky si rády spouští hry na vaření, kde si mohou za pomoci předem připravených ingrediencí vyzkoušet kuchtění nějakého lahodného pokrmu. Velkou výhodou je, že většina těchto receptů se dá připravit i ve skutečném světě. Další vyloženě dívčí hry jsou úpravy zevnějšku svěřeného modelu nebo některé slavné osobnosti. Těchto her vychází opravdu velké množství a dívky mohou měnit nejen oblečení, ale také vlasy či nalíčení. V neposlední řadě patří mezi oblíbené hry u slečen obsluhování zákazníků v různých podnicích nebo jejich vedení z manažerské pozice. Je jasné, že chlapci se většinou budou soustředit do jiné herní oblasti. Jejich doménou jsou akční hry a střílečky, ve kterých mohou likvidovat nepřátele. Chybět nemohou ani různé další krvavé hry. Stejně tak si chlapci často oblíbí simulátory, závodní hry nebo strategie, ve kterých mezi všemi vyčnívají hry typu Tower Defense, kde se hráči snaží zabránit nepřátelům v postupu. Většinou dostane hráč k dispozici omezené finanční zdroje, za něž si může pořídit obranné jednotky.
Za zmínku též stojí, že autoři si v některých případech usmyslí, že se hráčům jejich výtvory líbí a rozhodnou se vytvořit celou herní sérii. Ve většině případů se jedná o opravdu kvalitně provedené série, vždyť jinak by je pravděpodobně hráči nechtěli. Mezi tyto oblíbené herní série by se daly zařadit hry jako Sift Heads, Papa Louie, Burger Restaurant, Super Mario Bros, Monkey Go Happy či Bomb It. Kromě těchto zajímavých herních sérií se na monitorech našich počítačů mohou objevit staré známé kousky v novém zpracování jako třeba Zuma, Pacman nebo Cover Orange. Mezi nejvýznamnější společnosti zabývající se tvorbou těchto flashových her patří Armor Games, 3games, Front Network nebo Panel Monkey Games.
Kromě utracení volného času má flashová hra i další výhodu. Některé totiž procvičují postřeh, koordinaci pohybů a jiné logické uvažování. Ani takové klasické hry jako jsou šachy, piškvorky či lodě nemohou chybět. Proč si tedy nevyzkoušet některou flashovou hru, pokud nám nabízí takové zajímavé možnosti?