Exotické ovoce, které stojí za to vyzkoušet

vydáno 30.09. 2013 • Zajímavosti • zobrazeno 3334x

Co takhle jednou místo jablek a pomerančů koupit ovoce, na které jindy jenom podezíravě koukáte? Žijeme jen jednou, tak se odvažte a vyzkoušejte i něco jiného. Nemusíte se bát, že se plácnete přes kapsu, protože ve slevových akcích ho často najdete levněji než již zmíněné ovoce.

Granátové jablko

Podle vědců funguje jako přírodní prevence rakoviny prsu a prostaty a dokáže být silným bojovníkem proti nádorům, pomáhá při léčbě nemoci horních cest dýchacích. Má silný protizánětlivý a antioxidační účinek a dobře působí i proti střevním parazitům. Snižuje také hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a funguje jako účinný prostředek v boji proti poruchám erekce. V neposlední řadě také výrazně posiluje imunitní systém.

Pitaya

Pitaya, nebo také dračí ovoce, je sytě růžový plod kaktusu, který je poslední dobou opravdu oblíbený. Stejně jako granátové jablko je i pitaya bohatá na antioxidanty a je důležitým zdrojem vápníku. Dobře dokáže bojovat s průjmovým onemocněním a je vhodná i pro diabetiky, kteří ji v Asii používají místo rýže.

Litchi

Dnes již poměrně známé a v Česku i dobře dostupné litchi je oblíbené pro svou šťavnatou a příjemně sladkou dužinu. Známé také je, že "Litchi léčí", protože dobře působí proti nádorům, průjmům, žaludečním vředům, neuralgickým bolestem i proti kašli. Pecky prý údajně působí jako dobré analgetikum. V Číně se v minulosti také používalo litchi místo dudlíků pro nejmenší.

Avokádo

U dietářů je v poslední době módou používat avokádo místo másla, nebo jako základ některých pomazánek, protože obsahuje kyselinu olejovou a palmitovou, což jsou zdravější a kvalitnější tuky, než ty, které najdeme v běžném másle. Příznivě působí při chorobách kůže a sliznic a má velmi příznivý vliv na srdce. Lidé, kteří trpí nemocí jater, ledvin či močových cest, by si avokádo také měli dopřávat častěji. Pozor si ale dejte na podávání avokáda domácím mazlíčkům. Avokádo obsahuje látku, která je pro zvířata jedovatá a požití většinou končí smrtí. Samozřejmě lidé strach mít nemusí, pro nás tato látka je naprosto bezpečná.

Khaki

Khaki je tvarem velmi podobné našemu rajčeti, akorát je zbarvené více do oranžova. Jíst by ho měli lidé s nemocnými játry a ledvinami a také ti, kteří potřebují zvýšit imunitu nebo doplnit energii. Khaki totiž obsahuje velmi vysoké množství vitamínu C a až z pětiny je tvořeno cukry a jednoduchými sacharidy. Má v sobě také velké množství minerálních látek jako je draslík, hořčík, fosfor, železo nebo měď.

Nashi

Nashi je podobné vzhledově i chuťově naší hrušce. Obsahuje velké množství uhlohydrátů, bílkovin i vlákniny. Podporuje trávení a oddaluje žízeň, čímž se hodí třeba jako dopolední svačinka. Dobrou zprávou pro ty, co si rádi dají skleničku vína, je, že nashi eliminuje účinky alkoholu. Navíc neobsahuje žádný tuk ani cholesterol.

Pomelo

Pomelo je největší citrus, který existuje. V poslední době je velmi oblíbený u všech věkových kategorií a navíc i velmi dobře cenově dostupný. Je bohatým zdrojem draslíku a vápníku, pomáhá v boji proti špatnému cholesterolu i srdečním nemocem. Stejně jako nashi ani pomelo v sobě nemá žádný tuk a cholesterol. Je dobré v léčbě kašle a otoků, zlepšuje trávení a pomáhá při otravě alkoholem.

Karambola

Vzhledově velmi zajímavý plod ve tvaru hvězdy obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. Má velmi malou kalorickou hodnotu, takže se hodí všem dietářům. Díky vysokému obsahu hořčíku je účinným bojovníkem proti křečím a žilním zánětům.

Kokos

Nesčetněkrát okolo něj každý z nás prošel v obchodě, ale málokdo mu dal důvěru, což je velká škoda. Kokosová voda se totiž například obsahem látek vyrovná mateřskému mléku a je vhodná i pro krmení miminek. Obsahuje také vitamíny B1, B2, B3 a B6, proteiny, karbohydráty i významné množství draslíku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články