Co dělat když zaměstnavatel neplatí

vydáno 23.05. 2015 • Život a vztahy • zobrazeno 3457x

Není až zas tak neobvyklým jevem, když zaměstnavatel neplatí mzdu, kterou se v pracovní smlouvě platit zavázal. Většina takto postižených si raději najde novou práci. Nedovedou se totiž se zaměstnavatelem dohodnout, nechají to být a problém nechají plavat. Jenže – je možné se dostat ke svým penězům, pokud budete vědět jak.

Proč zaměstnavatelé neplatí

Znáte snad člověka, který by rád platil? Nikdo není nadšený, musí-li z peněženky vytáhnout nějakou tu bankovku navíc. Je běžné, že lidé pátrají ve slevách, srovnávají výrobky a snaží se ušetřit. To je naprosto normální. A když najdou způsob, jak ušetřit hodně, prostě to udělají. Někteří však jdou ještě dále a šetří tak, že neplatí své závazky.  To ale zrovna fér a rozhodně to nejde dohromady s dobrými mravy. Nicméně, jsou mezi námi lidé natolik otrlí, že jim to asi nevadí.

V případě, že zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům, není tak úplně jednoduché své peníze získat. Obvyklá rada zní – jít se soudit. Ale to může trvat roky.. Vy už jste však svou práci odvedli, měli jste za to dostat náležitou odměnu a nic. A protože dříve peníze chodily včas, nemáte pocit, že byste měli okamžitě odejít, jen kvůli tomu, že jednou nedostanete peníze. Zaměstnavatel většinou slibuje, že peníze pošle a že k tomu přidá něco navíc, že měl teĎ velké vydání se zakázkou, ale ta určitě bude výnosná a vše se kompenzuje. Práce vás baví, podle smlouvy máte dostávat více, než na obdobné pozici jinde, tak proč odcházet.

To ještě vydržím, říkáte si. Můžete prozatím sáhnout do úspor. A je lepší mít peníze „na cestě“, než mít prázdnou kapsu. Jenže ani další peníze slíbené peníze nepřijdou a nedočkáte se ani těch nových. Místo toho jen další sliby. Když ještě navíc dojdete až na dno svých úspor, vaše nervozita začne stoupat.

Je to absurdní. Máte podepsanou smlouvu, kde stojí kolik máte dostat a máte i důkazy o tom, že jste mzdu nedostali. Přesto však musíte podnikat kroky, abyste získali to, co vám náleží. Bohužel je to tak asi se brzo nic nezmění. Ale rozhodně se svých peněz nevzdávejte a zkuste využít všech možných cest k tomu, abyste je získali zpět. Tím zkomplikujete život zaměstnavateli a pokud se budou takto bránit všichni, příště si už nezaplacení určitě rozmyslí.

Co udělat nejdříve

Dluží-li zaměstnavatel, všechny instituce vám poradí, abyste podali výpověď. Za takovýchto okolností můžete podat okamžitou výpověď z důvodu nevyplácení mzdy a můžete také žádat odstupné. V ideálním případě vám zaměstnavatel podepíše, že souhlasí s dluhem, který vůči vám má. Ale tato šance není příliš velká. To už dřív vyhrajete první cenu ve Sportce.

Stává se ovšem, že zaměstnavatel odmítá výpověď přijmout a podepsat. Není těžké uhodnout proč – navyšují se mu tím náklady v podobě odstupného. Raději si vás vychutná a nechá vás čekat tak dlouho, až odejdete s prázdnýma rukama. Jenže i tohle se dá řešit. Výpověď zašlete poštou spolu s dodejkou. Jakmile se vám dodejna vrátí, je věc brána jako převzatá a výpověď tedy  platí.

Občanská poradna

Jsou případy, kdy jste naprosto zoufalí a nevíte kudy kam. Články a rady se vám zdají příliš složité  a nerozumíte jim, případně je váš problém natolik speciální, že vyžaduje konkrétní řešení. V takovém případě je vhodné se obrátit na Občanskou poradnu. Ta sídlí ve všech větších městech České republiky. Na tomto místě vám zdarma a anonymně poradí, jak danou situaci vyřešit. Mohou vám poskytnout i potřebné formuláře a také doporučí nejlepší řešení.V těchto poradnách pracují dobrovolníci a mají zájem lidem skutečně pomoci. Jsou milí a rádi vás vyslechnou. A skvělé je, že nemusíte nikam vyplňovat své osobní údaje a ani se představovat před tím, než se vám budou věnovat.

Co nyní dělat

Není na škodu vašemu zaměstnavateli (již bývalému samozřejmě) trochu zavařit a uvést ho na inspektorátu práce. To vám sice nijak nepomůže získat dlužnou částku, ale zaměstnavateli tím přidáte další problém, který bude muset řešit. Také je možné, že kontrola zjistí další mezery, která má v dokumentech a bude tak mít další problémy.

Písemná žádost o vyplacení dlužné částky

Je nezbytné, abyste zaměstnavatele – tedy dlužníka – písemně požádali o vyplacení dlužné částky. Ano, opět další absurdita, že musíte žádat o své peníze zrovna tímto způsobem, ale bohužel je to tak. Pokud by věc vyvrcholila soudním sporem, byl by vám rozhodce nakloněn, protože jste postupoval podle všech zákonných cest dříve, než jste využil té soudní.  V žádostí nesmí chybět důležité údaje, jako jsou vše nacionále, či nacionále zaměstnavatele. Důležité je i to, o co žádáte, přesná částka, termín, do kdy má vám má částku vyplatit (obvykle se udává na čtrnácti dnů od doručení žádosti) a samozřejmě i údaj o tom, za co je dlužná částka.  V tomto případě uvádíte, že od toho a toho dne jste u něj zaměstnaný na pozici té a té a za to vám byla vyměřena měsíční mzda v takové výši Nezapomeňte uvést datum a podpis.

Je dobré, pokud žádost zašlete opakovaně s odůvodněním, že jste již o vyplacení dlužné částky žádali tehdy a tehdy a že až do dnešního dne nebyla vyplacena a proto o ni žádáte znovu, aby byla vyplacena do požadovaného termínu. Uveďte taky, zda jste kontaktovali  dlužníka, nebo on vás a také způsob tohoto kontaktu.

Insolvence

Při sporech tohoto typu je důležité, zda je dlužník v insolvenci či ne. Pokud ano, je vhodné co nejrychleji zajít na Úřad práce a žádat o vyplacení mzdových nároků. Důležitá je potom informace, že vám dlužnou mzdu vyplatí pouze tři měsíce zpětně i dopředu (pokud jste stále ještě u dotyčného zaměstnaný). Bohužel je však možné žádat o průměrný plat. Zbytek můžete požadovat v přihlášce pohledávky, kterou podáte k tomu Krajskému soudu, který řeší i spor ohledně insolvence.  Od všeho si dělejte kopie a zakládejte si je. V případě soudního řízení totiž budete potřebovat veškeré dokumenty. Nic nepodceňujte. Jste-li ve sporu s notorickým dlužníkem, buďte su jistí, že v těchto věcech už umí chodit.

Druhým případem je, že v insolvenci ještě není. Vy na něj můžete insolvenční návrh podat, ale ne sami. Nutně musí být alespoň dva věřitelé, kterým dlužník dluží peníze. Čím více, tím lépe. Opět budete potřebovat veškeré dokumenty, co máte. Pak podáváte „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele (insolvenční návrh)“. Na internetu se dají sehnat vzorové dokumenty, dostanete je i na příslušných úřadech. Pokud dluží vám, bude pravděpodobně dlužit i dalším zaměstnancům. Domluvte se s nimi a návrh podejte společně. V okamžiku, kdy se dlužník objeví v insolvenčním rejstříku (zpravidla do týdne), můžete podat na Úřad práce žádost o vyplacení mzdových nároků.

Vymahači dluhů

Je možné, že toto řízení bude trvat velmi dlouho a než se svých peněz dočkáte, skoro na ně zapomenete. O své peníze můžete žádat i jinou cestou a to formou vymáhání pohledávek. Nevýhoda je, že si vymahačské firmy berou třicet až padesát prcent z vymožené částky. Buď přímo z částky, nebo budou chtít nějaký poplatek. Raději volte firmu, která má nějakou reklamu a hlavně reference. I když si často naúčtuje více, máte jistotu, že si nechá zaplatit až poté, co peníze vymůže. Pokud se jim to nezdaří, nedostanou nic. O nic se nemusíte starat, o vše postarají oni a vy dostanete jen peníze. V době, kdy vymáhání dluhu řeší firma a dlužník se dostane do insolence, vymáhání pohledávky bohužel končí.

Soudní spor

Zdají-li se vám výše uvedené rady zbytečně složité a zamotané, můžete vymáhat dlužnou částku přímo soudním sporem. Tehdy je vhodné si vybrat takového právníka, který má s podobnými spory již zkušenosti a ví, jak postupovat.  I v tomto případě je je riziko, že ač spor vyhrajte a soudem je vyměřena částka i soudními výlohami, které musí dlužník zaplatit, může tento zmizet za harnice či se jiným způsobem vyhýbat plnění závazku a vy opět ostrouháte. I v tomto případě je potřeba se bránit a pamatovat na to, že čím více lidí se bude bránit, tím méně bude takových podnikatelů – podvodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Život a vztahy'
Tipy na jiné články