Mít svůj vlastní bazén již není takový luxus, jako tomu bývalo kdysi. Dnes si bazén pořizuje již většina rodin. Ono je příjemné strávit odpoledne a vlastní zahradě, kde se můžete s dětmi čvachtat ve vodě nebo večer jen tak relaxovat. Osvěžení od parných letních dnů bodne každému, a když si to k tomu můžete dopřát ve svém vlastním bazénu, je to ještě lepší. Pořízení bazénu sebou ale nese i několik starostí navíc, kterým byste měli věnovat značnou pozornost. Každý se chce koupat jen v čistém a udržovaném bazénu. Přečtěte si následující typy, které není dobré opomíjet.
1. Ještě před samotným pořízením je nutné si rozmyslet několik bodů. Jistě typ bazénu, ale také jeho samotné umístění. Bazén většinou stavíte na nějakou dobu, mnohdy na pořád, a proto se s bazénem nebude dát hnout. Proto je nutné si rozmyslet jeho umístění, aby za nějakou dobu nezačal překážet. Jistě volte slunné místo, kde je co nejméně stínu, aby se voda mohla pořád ohřívat od sluníčka.
2. Dobré je také umístění v blízkosti domu. Jistě si sebou na koupání budete brávat nějaké nezbytnosti, a tak není žádoucí chodit do bazénu přes celou zahradu, pokud ji máte teda rozsáhlou. V zimních měsících bude bazén zřejmě překryt plachtou, případně jiným krytem. Takto vypadající bazén nemusí vypadat moc esteticky, a tak není dobré bazén umisťovat pod okna, a už vůbec ne pod okna místností, kde se nejvíce zdržujete, jako je třeba obývací pokoj.
3. Chcete-li si ušetřit spoustu práce s odklízením listí a jiného nepořádku letícího ze stromů, neumisťujte bazén v blízkosti listnatých stromů a keřů. Neučiníte-li tak, může být údržba mnohonásobně náročnější.
4. V současné době je na trhu široká nabídka, co se bazénů týče. Můžete si sami zvolit velikost, hloubku, ale i tvar. Samozřejmě je nutné se rozmyslet, jak velký prostor můžete bazénu obětovat, jaké finanční prostředky uvolníte a jak moc chcete bazén využívat. Všechny tyto faktory je nutné brát v potaz. Můžete také volit z různých druhů bazénů, jako je nadzemní, polozapuštěný, či úplně zapuštěný bazén v zemi. Opět je rozdíl jak v kvalitě, ceně, ale také v možnostech koupě různých doplňků.
5. Máte-li už vymyšlený bazén i jeho umístění, je dobré zapřemýšlet i nad okolím bazénu. Je-li kolem bazénu jen samý trávník, vzniká riziko možného zanesení nečistot do vody. Proto by mělo být před bazénem nějaké místečko, kde je možné nohy omýt. Zvolíte-li kachličky kolem bazénu, nevolte nikdy klouzavé. Hrozí totiž vysoké riziko pádu nejen u malých dětí, ale i u dospělých.
6. Tím, že jste si koupili bazén, vaše práce nekončí, právě naopak právě začala. Bazén sebou totiž nese spoustu práce v podobě údržby a čištění. Nikdo se totiž nechce koupat v ošklivé, nazelenalé a k tomu ještě zapáchající vodě.
7. Vodní plocha se dá čistit hned několika způsoby. Jistě není dobré se dívat jen na cenu a sáhnout po nejlevnější variantě. Ta totiž nemusí vždy mít ty požadované účinky. Proto je dobré se poradit buď s odborníky, nebo sousedem, který již bazén má nějaký ten rok a jisté zkušenosti taky nasbíral.
8. Nenechte se zmást, ale bazén je poměrně náročná sranda, kterou je dobré si dopředu pořádně promyslet. Pořizovací ceny bazénů jsou různé, ale tou to právě nekončí. Do bazénu je nutné neustále investovat a udržovat jej. Budete muset kupovat různou chemii na čištění, různé doplňky, případně kryt.
9. I venkovní bazén se dá využívat téměř celoročně. Na trhu existuje celá řada krycích materiálů, přístřešků přímo na bazény, které bazén ukryjí. Dále můžete využít ohřevných zařízení, které vyhřejí vodu na požadovanou teplotu. Nechcete-li investovat do zastřešení, zkuste si koupit solární plachtu, kde její pořizovací cena není nijak vysoká, a nechte si vodu zahřívat přímo sluníčkem. Sami budete překvapeni, o kolik se Vám koupací sezóna prodlouží. Dražší variantou jsou solární konektory, které se pohybují v řádech desítek tisíc korun.
10. Ze zákona, jako na většinu zboží, máte na bazén záruku dva roky. U těch kvalitnějších firem. Zabývajících se výrobou bazénů, je mnohdy záruka mnohem vyšší. Ve výjimečných případech se setkáte i s doživotní zárukou.